Gran Canaria 2017

Gran Canaria, 10-17 stycznia 2017

bikeBoard - magazyn rowerowy"[...] polecamy styczniowy wyjazd na Gran Canarię organizowany przez naszego zaprzyjaźnionego, alpejskiego (a w zimie kanaryjskiego) przewodnika i organizatora, Tomka Pawłusiewicza z Transalp.pl.
Tomek zna wyspę bardzo dobrze i potrafi przygotować trasy o każdym poziomie trudności, zawsze ma też w zanadrzu różne warianty pozwalające albo ułatwić, albo jeszcze bardziej doprawić technicznymi singletrackami każdą trasę.
" (źródło: bikeboard.pl)

Termin wyjazdu: 10-17 stycznia 2017

Wylot z Warszawy, Poznania lub Katowic 10.01.2017 (wtorek), powrót 17.01.2017 (wtorek).

W programie 6 dni jazdy w stylu enduro i all-mountain po najlepszych ścieżkach tej przepięknej i cudownie egzotycznej wyspy. Na podjazdach, tam gdzie to możliwe, będziemy się wspomagać busem, aby ograniczyć (lecz nie całkowicie wyeliminować) czas poświęcony na podjeżdżanie, i móc skoncentrować się na czerpaniu przyjemności ze zjazdów - długich, soczystych i wymagających technicznie.

Poziom trudności
kondycja: Kondycja: 2/3 (łatwa/średnio-trudna) (łatwa/średnio trudna)  trasy pomiędzy 35 a 60 km dziennie, z sumą podjazdów od 400 do 1000 m dziennie
na podjazdach, tam gdzie to możliwe, będziemy się wspomagać busem
technika jazdy:  Technika jazdy: 4 (trudna) (trudna) charakter tras: enduro / all-mountain
      w skali STS (Singletrail-Skala):
średnio: S2, maksymalnie: S2+ / S3

Zakwaterowanie i wyżywienie

Naszą bazą wypadową na Gran Canarii, skąd będziemy eksplorować okolicę, będzie leżąca nad oceanem, na południu wyspy, miejscowość Maspalomas.

Zakwaterowanie w hotelu, w pokojach 2-osobowych, z wyżywieniem half-board, czyli 2 posiłki dziennie - śniadania i obiadokolacje.

Program wyjazdu

Program wyjazdu obejmuje 6 całodziennych wycieczek po najlepszych, najpiękniejszych i najciekawszych szlakach Gran Canarii. Trasy o zróżnicowanym poziomie trudności, pomiędzy 40 a 80 km dziennie, z sumą podjazdów od 400 do 1000 m.

Przy eksplorowaniu wyspy, tam gdzie to możliwe, na podjazdach będziemy się wspomagać busem, żeby szybciej i łatwiej dostać się wgłąb wyspy, w wyższe partie gór (bo Gran Canaria jest bardzo górzysta - najwyższy szczyt, Pico de las Nieves, ma 1949m, a zjeżdża się na poziom morza). Dzięki temu będziemy mogli po pierwsze zmaksymalizować przyjemność i frajdę ze zjeżdżania (po w dużej części dosyć wymagających technicznie, skalistych i kamienistych ścieżkach, którymi charakteryzuje się Gran Canaria), a po drugie zwiększyć zasięg działania, by móc więcej zobaczyć i objechać większy fragment tej pięknej i fascynującej egzotycznymi krajobrazami wyspy.

Nie będą to jednak trasy wyłącznie zjazdowe - będziemy robić także długie i rozległe, epickie wycieczki z podjazdami i trawersami, o sumie przewyższeń nawet do 1000 metrów dziennie (nie licząc podjazdu busem) - tyle że rozpoczynając jazdę na poziomie 1949 m npm (Pico de las Nieves), albo 1500 czy nawet 1200m npm, a kończąc na poziomie morza.

Charakter tras

Trasy, które przygotowałem mają charakter typowo MTB (enduro / all-mountain), tzn. będziemy jeździć w przeważającej części w terenie, i to nie po szutrówkach i drogach gruntowych, ale jak najwiecej po ścieżkach i szlakach, bo to przecież singletracki są prawdziwą esencją MTB, a wierzcie mi - na Gran Canarii singletracki są wprost bajeczne!

Wyjazd jest adresowany do osób zaawansowanych i średnio-zaawansowanych w jeździe MTB. Szlaki na Gran Canarii są bardzo skaliste i w przeważającej części trudne technicznie (głównie poziom trudności S2). Łatwych czy choćby średnio trudnych szlaków jest mniej.

Trasy, po których będziemy jeździć, będą zróżnicowane - pojeździmy (i poćwiczymy technikę) w cięższym terenie, po wąskich, skalistych i wymagających technicznie ścieżkach, ale będzie też i trochę jazdy w nieco łatwiejszym technicznie terenie, po szutrówkach i nieutwardzonych drogach gruntowych.

Rowery

Rowery najwygodniej jest wypożyczyć na miejscu. W wypożyczalni dostępna jest szeroka paleta modeli Specialized i Cannondale - zarówno fulle jak i sztywniaki. Wszystkie rowery są z aktualnych roczników (2016 i 2017) i w znakomitym stanie technicznym.

Wypożyczenie dobrej klasy fulla kosztuje od 144 euro wzwyż (za cały tydzień). Dostępne modele to m.in.:
Cannondale Habit 5 (koła 27,5'', skok zawieszenia 120mm, rocznik 2017) - cena za wypożyczenie to 24 euro za dzień (przy wypożyczeniu na 6 dni)
Specialized Stumpjumper Comp 29-er (koła 29'', skok przód 150mm, tył 135mm, rocznik 2017) - 33 euro za dzień
Specialized Enduro Comp 650B (koła 27,5'', skok 170mm, rocznik 2017) - 36 euro za dzień

Dostępne są także modele damskie (Specialized Rhyme, Cannondale Habit Women's), jak również fulle do XC (Cannondale Scalpel) oraz sztywniaki (hardtaile), aczkolwiek na wymagające grancanaryjskie szlaki polecam jednak  fulla o większym skoku (Specialized Stumpjumper lub Enduro).

Rowery - wybrane modele, w odpowiednim rozmiarze, będą dla nas zarezerwowane przed przyjazdem i będą czekały na odbiór.

Jest również możliwość zabrania własnego roweru, choć ze względu na to, że różnica kosztów pomiędzy transportem roweru w samolocie (wraz z transferami pomiędzy lotniskiem a hotelem), a jego wypożyczeniem na miejscu nie jest duża, to rekomenduję właśnie wypożyczenie go, tym bardziej, że oferta wypożyczalni jest bardzo bogata, a rowery są niemalże nowe i w naprawdę świetnym stanie.

Koszty

Koszt udziału w wyjeździe to 3000 zł.

Cena zawiera przelot, 7 noclegów w hotelu, wyżywienie (2 posiłki dziennie, tzn. śniadania i obiadokolacje), transfer z i na lotnisko, oraz 6-dniowy program rowerowy.

Dodatkowe, nie ujęte w tej cenie koszty to: wypożyczenie roweru (od 144 do 216 euro za cały tydzień za dobrej klasy fulla) oraz ok. 60-80 euro na przejazdy busem.

Dla jasności: przelot, hotel, wyżywnienie i transfer dostarcza biuro podróży (Itaka, bądź inne, duże, renomowane i pewne biuro podróży, jeśli jego oferta będzie lepsza) - w tym zakresie ja tylko pośredniczę w wyborze optymalnej oferty.

Zgłoszenia

Chęć i zamiar udziału w wyjeździe można zgłosić mailem, na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , albo telefonicznie: 500 575 311.

Po otrzymaniu zgłoszenia zarezerwuję dla Ciebie miejsce i poproszę o wpłatę (w ciągu 7 dni) połowy kwoty. Drugą połowę kwoty należy wpłacić w terminie do 31 listopada 2016.

Grupa będzie się składać z min. 5, max. 11 uczestników (+ przewodnik/organizator - Tomasz Pawłusiewicz)

Miałbyś ochotę pojeździć w takiej scenerii i po takich ścieżkach? Po tych ścieżkach, tak - konkretnie tych które widać na filmie - właśnie po tych szlakach będziemy jeździć!

...i jeszcze parę słów o Gran Canarii

Gran Canaria jest należącą do archipelagu Wysp Kanaryjskich wyspą na Oceanie Atlantyckim, położoną ok. 200 km na północny zachód od wybrzeży Afryki (Maroka i Sahary Zachodniej). Jest to górzysta wyspa pochodzenia wulkanicznego, najwyższy szczyt - Pico de las Nieves osiąga wysokość 1949 m npm. Od usytuowanego w centralnej części wyspy szczytu promieniście rozchodzą się kaniony zwane barrancos.

Klimat Gran Canarii jest określany mianem "wiecznej wiosny" - z umiarkowanymi temperaturami (przez cały rok), dużą ilością dni słonecznych oraz rzadkimi i nieregularnymi opadami. Niezależnie od pory roku mamy tu niemalże gwarancję dobrej pogody. W styczniu temperatury na wybrzeżu, w ciągu dnia wahają się w granicach 18-23 stopni (wyżej, w górach jest oczywiście nieco chłodniej), a woda w oceanie ma ok. 18-19 stopni. Deszcz należy do rzadkości, nawet w zimie statystycznie przypadają tu tylko 3 dni w miesiącu kiedy spada ponad 1 mm deszczu na metr kwadratowy. Opady są więc rzadkie, choć kiedy już wystąpią, potrafią być obfite i gwałtowne.

Inaczej mówiąc, nawet w środku zimy jest przyjemnie ciepło (spokojnie można jeździć "na krótko" - krótkie rękawki, krótkie nogawki), ale nie za gorąco. Na rower - idealnie. Jest też wystarczająco ciepło, by móc kąpać się w oceanie (nawet w styczniu woda jest cieplejsza niż bywa w Bałtyku latem!)

Gran Canaria bywa nazywana "kontynentem w miniaturze". W ciągu jednego dnia można tu jeździć w kilku różnych strefach klimatycznych i związanych z nimi piętrami roślinności, które na północy wyspy wyglądają zupełnie inny niż w części południowej! Wystarczy odjechać parę kilometrów od zabetonowanego i zurbanizowanego wybrzeża, w górę, wgłąb wyspy, by się znaleźć w zupełnie innym świecie. Pięknym, egzotycznym, dziewiczym. Kaktusy, agawy, opuncje... - pełna egzotyka!

Zobaczcie zresztą sami - zdjęcia z poprzednich wyjazdów:

Gran Canaria, styczeń 2016 - fotorelacja

Gran Canaria, styczeń 2015 - fotorelacja

Gran Canaria, styczeń 2014 - fotorelacja

Gran Canaria, marzec 2013 - fotorelacja

 

Jak się udały poprzednie wyjazdy?

Oddaję głos uczestnikom:

Marek: "Super miejsce, świetne ścieżki i szutry, i to wszystko bez marnowania czasu na błądzenie, idealna pogoda, a lodowaty bicz na Pico de las Nieves tylko dodał smaczku i pozwolił docenić ciepełko w dolinach.... Rowery - przynajmniej mój - świetne. Szkolenie na ścieżkach pozwoliło się przełamać, więc myślę teraz będzie łatwiej trochę podszkolić technikę :) Jeszcze raz dzięki za całą wyprawę!"

Marta: "Chciałoby się rzec, że nie było nas przeszło miesiąc, przynajmniej ja mam takie odczucie - dużo wrażeń w dość krótkim czasie pozwoliło się zresetować i odpocząć psychicznie od zawodowej materii. I o to chodziło! Tomku, jeszcze raz wielkie dzięki za organizację i zapewnienie niesamowitych przeżyć."

Sylwia: "Dziękuję jeszcze raz za wspólnie spędzony intensywnie i aktywnie czas :) Było MEGA!!! - :D" "Super miejsce, ciekawi ludzie, pogoda, rowery... Ehh jest co wspominać. Dzięki Tomkowi dużo się nauczyłam, ale przede wszystkim wiem ile się jeszcze muszę nauczyć! Dzięki, do zobaczenia na kolejnych wyprawach :)"

Ola: "Tomku, jeszcze raz wielkie dzięki za wspólne wyprawy, wsparcie i cenne wskazówki. Wyjazd zadziałał pozytywnie i podkręcił moją chęć do szkolenia się w technice jazdy i pracy nad wydolnością, ciekawe na jak długo... :)))"

Wojtek: "Było super! Dzięki Tomku!"

Adam: "Przychylam się do przedmówców... bardzo fajny wyjazd. Myślę, że jeszcze w tym roku znów się spotkamy ;D"

 

Pogoda

Jaka jest pogoda w styczniu na Gran Canarii?

Klimat Wysp Kanaryjskich jest łagodny, określany mianem "wiecznej wiosny". Oznacza to brak wyraźnie zróżnicowanych pór roku, i niewielkie wahania temperatur zarówno w ciągu roku, jak i między dniem a nocą, co jest związane z oddziaływaniem oceanu. W styczniu, na wybrzeżu, w ciągu dnia temperatury wahają się w granicach 18-23 stopni (wyżej, w górach jest oczywiście nieco chłodniej), a woda w oceanie ma ok. 18-19 stopni.

Inaczej mówiąc, nawet w środku zimy, w styczniu, jest przyjemnie ciepło (na pewno można jeździć "na krótko" - krótkie rękawki, krótkie nogawki), ale nie za gorąco. Na rower - idealnie. Jest też wystarczająco ciepło, by móc kąpać się w oceanie (nawet w styczniu woda jest cieplejsza niż w Bałtyku latem!)

Opady są rzadkie i nieregularne. W lecie deszcz nie pada w ogóle, a niewielkie opady występują jedynie zimą i na początku wiosny. W styczniu, na Gran Canarii statystycznie przypadają 3 dni z opadami deszczu na miesiąc. Opady są więc bardzo rzadkie, choć kiedy już wystąpią, potrafią być obfite i gwałtowne.

Wyspy Kanaryjskie cechują się także dużym nasłonecznieniem, co jest związane z obecnością Wyżu Azorskiego.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze zależność klimatu od topografii wyspy. Chmury i wilgotne masy powietrza przynoszone przez wiatry pasaty z kierunku północno-wschodniego, znad oceanu, natrafiając na masywy górskie w centrum wyspy zatrzymują się na nich, wilgoć się kondensuje i jest oddawana w postaci opadów deszczu lub mgły. W efekcie, Gran Canaria (podobnie jak pozostałe, górzyste wyspy - Teneryfa, La Palma, Gomera) dzieli się klimatycznie na dwie, bardzo od siebie różne połowy - północno-wschodnia część jest nieco chłodniejsza i bogatsza w opady, podczas gdy część południowa i zachodnia jest zdecydowanie bardziej sucha, cieplejsza i nasłoneczniona. My będziemy mieszkać w Maspalomas - na samym południu :)

Te różnice klimatyczne pomiędzy północną a południową częścią wyspy mają też swoje odbicie w szacie roślinnej. Na suchym południu roślinność jest uboższa - występują sukulenty (rośliny przystosowane do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody) np. kaktusy, opuncje, agawy, aloes. Północna część wyspy jest natomiast dużo bardziej zielona, roślinność jest bujna, występują też gęste lasy tropikalne.

I to właśnie dlatego, dzięki tej różnorodności klimatycznej i zróżnicowanej roślinności Gran Canaria często określana jest mianem "kontynentu w miniaturze".

Zródła: Wikipedia: pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Wysp_Kanaryjskich#Klimat
Portal pogodowy yr.no: www.yr.no/place/Spain/Canary_Islands/Maspalomas/statistics.html