Transalp 2021 Iseo Route

21 - 28 sierpnia 2021  ::  Transalp Iseo Route  ::  Landeck - Lago d'Iseo

wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy, z plecakami, bez transportu bagażów

Transalp Iseo Route, na trawersie do przełęczy Venerocolo

Trasa

  • początek: Landeck (Austria)
  • koniec: Iseo (nad Jeziorem Iseo, Włochy)
  • najwyższy punkt na trasie: przeł. Fisser Joch (2490 m n.p.m.)
  • długość: ok. 350 km (odcinki dzienne pomiędzy 32 a 80 km, średnio ok. 58 km na dzień)
  • suma podjazdów: 9100 m (suma podjazdów każdego dnia pomiędzy 950 a 1950 metrów, średnio ok. 1500 m na dzień)
  • na trasie 3 razy skorzystamy z pomocy kolejki linowej

Iseo Route to stosunkowo nowa trasa prowadząca z Landeck w Tyrolu, w Austrii, przez Szwajcarię, nad Jezioro Iseo, na południowych krańcach Alp we Włoszech.

Największą wysokość na trasie całej wyprawy osiągniemy już pierwszego dnia jazdy, na przełęczy Fisser Joch (2490 m n.p.m.). To wspaniały punkt widokowy z rozległą panoramą na okoliczne pasma górskie, jednak widoki nie są jedynym atutem tej przełęczy - równie dobrze zapowiada się zjazd, który poprowadzi szlakiem Frommestrail. Być może już o nim słyszałeś lub czytałeś (np. na 1enduro.pl), bo jest on wizytówką regionu Serfaus-Fiss-Ladis. To długi (7-kilometrowy), rewelacyjny widokowo, na wpół naturalny singiel, stanowiący kapitalną mieszankę szybkich sekcji flowtrailowych z odcinkami technicznymi, typowo endurowymi. Jak to określił Michał z 1Enduro "jadąc, masz wrażenie, jakby ktoś wziął wszystkie trasy Enduro Trails i ułożył je jedna po drugiej - poczynając od Twistera, przez Stary Zielony, a na Dziabarze kończąc".

Solidną dawkę wysokogatunkowych tras enduro zaliczymy również drugiego dnia, przejeżdżając przez Nauders i tamtejszy kompleks 3-Länder Enduro Trails. Tutaj, pojawiające się w nazwie hasło "enduro" nie jest na wyrost - również zawartość w postaci tras z dużą ilością przeszkód terenowych o bardzo naturalnym charakterze w 100% zasługuje na to określenie. Na naszej trasie w tym miejscu oczywiście nie może zabraknąć Plamortu - najbardziej znanego i rozpoznawalnego, widokowego odcinka, który jest wyróżnikiem regionu wokół przełęczy Reschenpass. Po drodze przejeżdża się przez zapory przeciwpancerne ("smocze zęby"), można zajrzeć do bunkrów, a wisienką na torcie jest rewelacyjny punkt widokowy z jeziorem Reschensee w dole i ośnieżonym masywem Ortlera na horyzoncie.

Punkt kulminacyjny nastąpi jednak ostatniego, szóstego dnia wyprawy. Będzie nim wspaniały, wysokogórski trawers przez Passo Venerocolo, zwieńczony długim i wymagającym technicznie zjazdem - to moje największe "odkrycie" ostatnich lat i dla mnie w tej chwili transalpejska przełęcz nr 1. Pomimo, że wysokością aż tak bardzo nie imponuje - to "zaledwie" 2317 m n.p.m, to jednak ma ona zdecydowanie najbardziej wysokogórski charakter. Do przełęczy prowadzi genialny, długi (prawie 14-kilometrowy, ostatnio zajął nam grubo ponad 2 godziny), megawidokowy trawers wąską ścieżką wiodącą miejscami tuż nad przepaścią. A wszystko to w fenomenalnej, surowej, wysokogórskiej scenerii i na totalnym odludziu :) Po drugiej stronie przełęczy, mocnych, wysokogórskich wrażeń ciąg dalszy - długi zjazd wąską, skalistą, bardzo wymagającą technicznie ścieżką. Potężny kawał sytego enduro.

A potem polecimy już prosto nad Iseo, gdzie zakończymy wyprawę tradycyjną kąpielą w ciepłych wodach tego pięknie położonego pośród gór jeziora.

Aby wyświetlić mapę, w Twojej przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript.

Poziom trudności

Kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio trudna / trudna) (średnio trudna / trudna)
Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony / czarny Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4)

Czas trwania

6 dni jazdy + 1/2 dnia na powrót znad jeziora Iseo do Landeck

Program wyprawy

21 sierpnia (sobota)    dojazd do Landeck, wspólna kolacja, zapoznanie
22 sierpnia (niedziela)   1. etap: Landeck - Poziom trudności: czerwony Fisser Joch (2490m) - Fiss - Serfaus - Pfunds
55 km, suma podjazdów: 1950 m
23 sierpnia (poniedziałek)   2. etap: Pfunds - Martina - Poziom trudności: czerwony Mutzkopf - Nauders - Bergkastel (2176m) - Poziom trudności: czarny Plamort - Reschenpass - Poziom trudności: czerwony Schöneben (2110m) - dolina Vinschgau - Taufers
67 km, suma podjazdów: 1400 m
24 sierpnia (wtorek)   3. etap: Taufers - Sta. Maria - Döss Radond (2234m) - Poziom trudności: niebieski Passo del Gallo (2330m) - Rifugio Val Fraele
44 km, suma podjazdów: 1600 m
25 sierpnia (środa)   4. etap: Rifugio Val Fraele - Poziom trudności: czerwony Bocchetta Trelina (2290m) - Arnoga - Poziom trudności: czerwony Passo Val Viola (2460m) - Poschiavo - Poziom trudności: czerwony Viano - Tirano
72 km, suma podjazdów: 1700 m
26 sierpnia (czwartek)   5. etap: Tirano - Trivigno (1790m) - Poziom trudności: czarny Monte Belvedere (1506m) - Aprica
32 km, suma podjazdów: 1500 m
27 sierpnia (piątek)   6. etap: Aprica - Poziom trudności: czarny Passo Venerocolo (2317m) - Schilpario - Iseo
80 km, suma podjazdów: 950 m
28 sierpnia (sobota)   powrót znad Jez. Iseo do Landeck (busem z przyczepą na rowery)
w Landeck będziemy ok. godz. 14:00, następnie powrót do domów
29 sierpnia (niedziela)   rezerwa czasowa - bardzo proszę o zarezerwowanie sobie 1-2 dodatkowych dni,  tak byśmy mieli możliwość elastycznego reagowania w przypadku niesprzyjającej pogody - np. możliwość przesunięcia (opóźnienia) terminu rozpoczęcia wyprawy, albo zrobienia dnia przerwy w trakcie wyprawy w przypadku długotrwałego deszczu, itp.
30 sierpnia (poniedziałek)  

Cena

Koszt uczestnictwa w wyprawie to "wpisowe" w wysokości 1100 zł

Zgłoszenia

Chęć udziału w wyprawie można zgłosić mailem, na adres tomasz.pawlusiewicz@transalp.pl, albo telefonicznie: 500 575 311.

Po otrzymaniu zgłoszenia zarezerwuję dla Ciebie miejsce i poproszę o wpłatę (w ciągu 7 dni) połowy wpisowego. Drugą połowę wpisowego należy wpłacić na miesiąc przed rozpoczęciem wyprawy.

Dalsze informacje

Opis wszystkich kwestii organizacyjnych związanych z wyprawą znajdziesz na: www.transalp.pl/transalp-z-przewodnikiem.html