Transalp 2021 Latzfonser Route

20 - 26 czerwca 2021  ::  Transalp Latzfonser Route  ::  Steinach am Brenner - Riva del Garda

wyprawa przez Alpy, 5 dni jazdy, z plecakami, bez transportu bagażów

Transalp Latzfonser Route, na widokowym grzbiecie za Latzfonser Kreuz

Trasa

  • początek: Steinach am Brenner (Austria)
  • koniec: Riva del Garda (nad Jeziorem Garda, Włochy)
  • najwyższy punkt na trasie: Latzfonser Kreuz (2340 m n.p.m.)
  • długość: ok. 291 km (odcinki dzienne pomiędzy 40 a 75 km, średnio ok. 58 km na dzień)
  • suma podjazdów: 8600 m (suma podjazdów każdego dnia pomiędzy 1450 a 2000 metrów, średnio ok. 1700 m na dzień)
  • na trasie 3 razy skorzystamy z pomocy kolejki linowej

Latzfonser Route jest trasą stosunkowo krótką (5-dniową), ale za to bardzo "treściwą", bo łączna suma podjazdów do pokonania w ciągu 5 dni jest podobna, jak w przypadku wypraw 6-dniowych.

Trasa prowadzi z Austrii do Włoch - z Tyrolu, przez Tyrol Południowy i region Trentino do celu nad jeziorem Garda. Wyprawę rozpoczniemy w Steinach am Brenner (w okolicach Innsbrucka, w Austrii) i już pierwszego dnia wyprawy, przeprawiając się przez przełęcz Portjoch (2200 m n.p.m.) przekroczymy główną grań Alp i przedostaniemy się do Tyrolu Południowego, do Włoch.

Dalsza część trasy prowadzić będzie już nie tyle przez przełęcze, co raczej wzdłuż grzbietów kolejnych pasm górskich. Będziemy jechać w dużej części powyżej poziomu 2000 m n.p.m., w otwartym terenie, powyżej granicy lasu, z rozległymi, panoramicznymi widokami na otaczające pasma i łańcuchy górskie. I tak oto drugiego dnia wyprawy wjedziemy na szczyt Stoanamandl (2118 m n.p.m.), by następnie pysznymi, leśnymi singlami zjechać po jego grzbiecie.

Największa wysokość, jaką osiągniemy, to 2340 m n.p.m. - będzie to trzeciego dnia wyprawy, na tytułowym grzbiecie w pobliżu Latzfonser Kreuz, we wschodniej odnodze pasma górskiego Alp Sarntalskich. Epickiej długości grzbietowy szlak ciągnie się przez wiele kilometrów, cały czas powyżej granicy lasu, z kapitalnymi, rozległymi widokami na postrzępione szczyty Dolomitów. Zwieńczeniem dnia będzie długi zjazd, który sprowadzi nas do Bolzano, stolicy Tyrolu Południowego.

Od Bolzano, ostatnie 2 etapy wyprawy, prowadzące po grzbiecie Monte Roen (wzdłuż potężnego, 1900-metrowego(!) urwiska) oraz po grzbiecie masywu Paganelli, mają identyczny przebieg, jak w przypadku trasy Tuxerjoch Route (z której relację i zdjęcia możesz zobaczyć na blogu 1Enduro.pl).

Pod względem trudności zjazdowych Transalp Latzfonser Route trzyma solidny, równy poziom, w przybliżeniu odpowiadający trasom czerwonym - żaden ze zjazdów nie jest w całości na tyle wymagający, by scharakteryzować go jako trasę czarną (choć wiele pojedynczych, krótszych fragmentów z pewnością się do tego kwalifikuje), a jednocześnie żaden nie jest w całości na tyle łatwy, by określić go jako trasę niebieską (pomimo tego, że nawet dłuższych, gładkich, płynnych, szybkich i stosunkowo łatwych odcinków również nie brakuje). Każdego dnia wyprawy, zwieńczeniem grzbietowej jazdy, będzie więc solidny kawał sytych enduro-zjazdów o bardzo zróżnicowanym charakterze: od wysokogórsko-skalistych, poprzez leśno-korzeniaste, aż po typowy dla rejonów wokół jeziora Garda kamienisty łomot.

Aby wyświetlić mapę, w Twojej przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript.

Poziom trudności

Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) (trudna)
Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony (poziom 3)

Czas trwania

5 dni jazdy + 1/2 dnia na powrót znad jeziora Garda do Steinach am Brenner

Program wyprawy

20 czerwca (niedziela)    dojazd do Steinach am Brenner, wspólna kolacja, zapoznanie
21 czerwca (poniedziałek)   1. etap: Steinach am Brenner - Poziom trudności: czerwony Trunajoch (2150m) - Obernberg - Poziom trudności: czerwony Portjoch (2200m) - Gossensass - Sterzing
40 km, suma podjazdów: 1450 m
22 czerwca (wtorek)   2. etap: Sterzing - Valler Jöchl (1932m) - Poziom trudności: czerwony Stoanamandl (2118m) - Brixen - Feldthurns
55 km, suma podjazdów: 1950 m
23 czerwca (środa)   3. etap: Feldthurns - Poziom trudności: czerwony Latzfonser Kreuz (2340m) - Bolzano
56 km, suma podjazdów: 2000 m
24 czerwca (czwartek)   4. etap: Bolzano - Kaltern - Mendelpass - Poziom trudności: czerwony Monte Roen (2115m) - Mezzolombardo
65 km, suma podjazdów: 1600 m
25 czerwca (piątek)   5. etap: Mezzolombardo - Andalo - Poziom trudności: czerwony Paganella (1835m) - Sarche - Riva del Garda
75 km, suma podjazdów: 1600 m
26 czerwca (sobota)   powrót znad Jez. Garda do Steinach am Brenner (busem z przyczepą na rowery)
w Steinach am Brenner będziemy ok. godz. 12:00, następnie powrót do domów
27 czerwca (niedziela)   rezerwa czasowa - bardzo proszę o zarezerwowanie sobie 1-2 dodatkowych dni,  tak byśmy mieli możliwość elastycznego reagowania w przypadku niesprzyjającej pogody - np. możliwość przesunięcia (opóźnienia) terminu rozpoczęcia wyprawy, albo zrobienia dnia przerwy w trakcie wyprawy w przypadku długotrwałego deszczu, itp.
28 czerwca (poniedziałek)  

Cena

Koszt uczestnictwa w wyprawie to "wpisowe" w wysokości 1100 zł

Zgłoszenia

Chęć udziału w wyprawie można zgłosić mailem, na adres tomasz.pawlusiewicz@transalp.pl, albo telefonicznie: 500 575 311.

Po otrzymaniu zgłoszenia zarezerwuję dla Ciebie miejsce i poproszę o wpłatę (w ciągu 7 dni) połowy wpisowego. Drugą połowę wpisowego należy wpłacić na miesiąc przed rozpoczęciem wyprawy.

Dalsze informacje

Opis wszystkich kwestii organizacyjnych związanych z wyprawą znajdziesz na: www.transalp.pl/transalp-z-przewodnikiem.html