Transalp - wyprawy 2013

23 - 29 czerwca 2013  ::  Mittenwald - Riva del Garda  ::  (Sarntaler-Route)

6 dni jazdy, wyprawa z plecakami, bez transportu bagażów

Czas trwania: 6 dni jazdy + 1 dzień na powrót z Riva del Garda do Mittenwald

Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3 (średnio-trudna) (średnio-trudna)
  Technika jazdy: Technika jazdy: 3 (średnio-trudna) (średnio-trudna)

Cena: 890 zł

Transalp Mittenwald - Riva del Garda (Sarntaler Route), 23-29 czerwca 2013Na początek transalpejskiego sezonu proponuję trasę z Mittenwald, w Bawarii, na południu Niemiec, przez Austrię, nad Jezioro Garda we Włoszech.

Trasa średnio trudna - zarówno od strony kondycyjnej, jak i w zakresie techniki jazdy. Z pewnością zasługuje jednak na miano 'prawdziwego, górskiego MTB' - nie zabraknie ani długich, wyczerpujących podjazdów (ba!, będą nawet podejścia, a tu i ówdzie rower będzie trzeba ponosić na plecach...), ani fantastycznych, technicznych zjazdów krętymi, wąskimi alpejskimi singletrackami. Tyle tylko, że te podjazdy będą trochę mniej strome, podejścia trochę krótsze, a zjazdy nieco mniej wymagające niż w przypadku innych tras.

Więcej...

 

7 - 15 lipca 2013  ::  Kitzbühel - Monte Grappa  ::  (Tauern-Route)

8 dni jazdy, wyprawa z plecakami, bez transportu bagażów

Czas trwania: 8 dni jazdy + 1 dzień na powrót z Bassano del Grappa do Kitzbühel

Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) (trudna)
  Technika jazdy: Technika jazdy: 4 (trudna) (trudna)

Cena: 990 zł

Transalp Kitzbühel - Monte Grappa (Tauern Route), 7-15 lipca 2013Tauern Route to najdłuższa i najbardziej wymagająca kondycyjnie z tegorocznych tras. To piękna, ale i wymagająca trasa dla wytrawnych bikerów.

Trasa wyprawy w dużej części prowadzić będzie śladami wyprawy bikeBoard Transalp 2010, o której przeczytać mogliście w numerze 3/2011 bikeBoardu. Ale tylko po części, bo nie byłbym sobą, gdybym czegoś nie pozmieniał i nie poulepszał ;) Z tamtej trasy zostawiłem wszystko co najlepsze, a oprócz tego dorzuciłem jeszcze parę innych smakowitych kąsków - jak choćby finałowy zjazd z Monte Grappa.

Więcej...

 

22 - 29 lipca 2013  ::  St. Anton am Arlberg - Riva del Garda  ::  (Madritschjoch-Route)

7 dni jazdy, wyprawa z plecakami, bez transportu bagażów

Czas trwania: 7 dni jazdy + 1 dzień na powrót z Riva del Garda do St. Anton

Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3 (średnio-trudna) (średnio-trudna)
  Technika jazdy: Technika jazdy: 4 (trudna) (trudna)

Cena: 990 zł

Transalp St. Anton am Arlberg - Riva del Garda (Madritschjoch Route), 22-29 lipca 2013St. Anton - Riva to w moim repertuarze już klasyk. To moja ulubiona trasa, którą w różnych wariantach i konfiguracjach przejechałem już przynajmniej 5 razy, i która pomimo tego wciąż mi się nie znudziła i za każdym razem podoba mi się tak samo, jak wtedy, gdy w 2005 r. rozpoczynałem tutaj swoją przygodę z Transalpem.

Jednak tym razem chciałbym Wam zaproponować zupełnie nowe, odmienione wcielenie tej trasy - prowadzące przez przełęcz Madritschjoch (o rekordowej wysokości 3123m npm - tak wysoko nie prowadził jeszcze żaden z dotychczasowych Transalpów!) i tylko w niewielkim stopniu pokrywające się z trasami wypraw z ubiegłych lat.

Więcej...

 

22 - 28 sierpnia 2013  ::  Landeck - Riva del Garda  ::  (Transalp Easy Rider)

6 dni jazdy, wyprawa z plecakami, bez transportu bagażów

Czas trwania: 6 dni jazdy + 1 dzień na powrót z Riva del Garda do Landeck

Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 2-3 (łatwa/średnio-trudna) (łatwa/średnio-trudna)
  Technika jazdy: Technika jazdy: 2 (łatwa) (łatwa)

Cena: 890 zł

Transalp Easy Rider, Landeck - Riva del Garda, 22-28 sierpnia 2013Czy Transalp to jest hardkor? Czy żeby przejechać przez Alpy trzeba mieć żelazną kondycję i niesamowite umiejętności zjazdowe? Czy są też łatwiejsze trasy?

Jeszcze do niedawna na to ostatnie pytanie odpowiadałem, że owszem, dałoby się ułożyć łatwiejszą trasę, ale nie była by ona aż tak ciekawa. Aż w końcu usiadłem nad mapą, zacząłem kombinować i okazało się... że da się ułożyć trasę, która będzie łatwiejsza, a przy tym ciekawa, górska i dostarczająca wrażeń! Albo na odwrót - że ciekawa przez Alpy trasa wcale nie musi być trudna!

Transalp Easy Rider. Bez hardkoru, bez trudnych technicznie zjazdów i umiarkowanie trudny kondycyjnie. Trasa spokojnie do przejechania na hardtailu i bez super umiejętności zjazdowych.

Więcej...

 

1 - 7 września 2013  ::  Seefeld in Tirol - Merano  ::  (Trail Transalp Tirol)

6 dni jazdy, wyprawa z plecakami, bez transportu bagażów

Czas trwania: 6 dni jazdy + 1 dzień na powrót z Merano do Seefeld

Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) (trudna)
  Technika jazdy: Technika jazdy: 5 (bardzo trudna) (bardzo trudna)

Cena: 890 zł

Transalp Seefeld - Merano (Trail Transalp Tirol), 1-7 września 2013Trail Transalp Tirol to trasa szczególna, o innym charakterze niż pozostałe trasy i dotychczasowe Transalpy - to trasa wysokogórska do kwadratu!

O ile w przypadku konwencjonalnych tras nacisk kładzie się przede wszystkim na ich przejezdność, o tyle w przypadku Trail Transalp Tirol priorytety ustawione są nieco inaczej. Tutaj na pierwszy plan wysuwają się wysokogórska atmosfera i sceneria, oraz ekscytujące, wymagające technicznie zjazdy alpejskimi singletrackami. To trasa dla tych, dla których podejścia, prowadzenie i noszenie roweru na plecach nie są 'złem koniecznym', lecz pełnoprawną, nieodłączną częścią wysokogórskiej przygody.

Z pewnością nie jest to trasa dla każdego i pewnie nie każdemu się spodoba. Ale wiem, że są tacy, którzy to lubią i których pociąga właśnie taka forma przemierzania gór.

Więcej...

 

15 - 22 września 2013  ::  Pustertal - Riva del Garda  ::  (Schlern-Route)

7 dni jazdy, wyprawa z plecakami, bez transportu bagażów

Czas trwania: 6 dni jazdy + 1 dzień na powrót z Riva del Garda do Mühlbach (Pustertal)

Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) (trudna)
  Technika jazdy: Technika jazdy: 4 (trudna) (trudna)

Cena: 990 zł

Transalp Pustertal - Riva del Garda (Schlern Route), 15-22 września 2013Na zakończenie i zwieńczenie transalpejskiego sezonu proponuję trasę przez Dolomity nad Jezioro Garda.

Wyruszmy z maleńkiej miejscowości Mühlbach w dolinie Pustertal, która stanowi północną granicę Dolomitów. Pierwsze 4 etapy wyprawy prowadzić będą właśnie przez Dolomity, które ze swoimi postrzępionymi graniami, strzelistymi turniami i kilkusetmetrowymi, pionowymi ścianami skalnymi wyrastającymi wprost z zielonych, ukwieconych łąk, są dla mnie najpiękniejszymi górami świata. I nie jestem w tej opinii odosobniony - nawet sam Reinhold Messner tak o nich powiedział, a on chyba wie o czy mówi... Ze względu na swoją unikatową wartość przyrodniczą i krajobrazową, Dolomity zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Więcej...