Transalp 2021 Sarntaler Route

30 czerwca - 7 lipca 2021  ::  Transalp Sarntaler Route  ::  Steinach am Brenner - Riva del Garda

wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy, z plecakami, bez transportu bagażów

Transalp Sarntaler Route, widokowy grzbiet w paśmie Sarntaler Alpen

Trasa

  • początek: Steinach am Brenner (Austria)
  • koniec: Riva del Garda (nad Jeziorem Garda, Włochy)
  • najwyższy punkt na trasie: Brenner Grenzkamm (2200 m n.p.m.)
  • długość: ok. 305 km (odcinki dzienne pomiędzy 40 a 60 km, średnio ok. 50 km na dzień)
  • suma podjazdów: 8850 m (suma podjazdów każdego dnia pomiędzy 1050 a 1800 metrów, średnio ok. 1500 m na dzień)
  • na trasie 4 razy skorzystamy z pomocy kolejki linowej

Porównując z innymi trasami transalpejskimi, Sarntaler Route jest trasą nietypową, bo prowadzącą nie przez przełęcze, lecz po grzbietach kolejnych pasm górskich. Największa wysokość, jaką osiągniemy podczas tej wyprawy, to "skromne" 2200 m n.p.m., zarazem jednak duża część trasy prowadzi na poziomie przekraczającym 2000 m n.p.m., po grzbietach górskich, powyżej granicy lasu, w otwartym terenie, z rozległymi, panoramicznymi widokami na sąsiednie pasma i łańcuchy górskie.

Obliczona na 6 dni jazdy trasa prowadzi z Austrii do Włoch, z Tyrolu, przez Tyrol Południowy i region Trentino do celu nad jeziorem Garda. Wyruszymy ze Steinach am Brenner (w okolicach Innsbrucka, w Austrii) i już pierwszego dnia wyprawy przekroczymy główną grań Alp i przedostaniemy się do Włoch, do Tyrolu Południowego. Clou programu tego pierwszego etapu wyprawy będzie prawie 10-kilometrowy trawers Brenner Grenzkamm. Widokowa droga prowadzi wzdłuż grzbietu, poniżej grani, cały czas na wysokości pomiędzy 2000 a 2200 m n.p.m., wysoko ponad widoczną w oddali, biegnącą dnem doliny, autostradą przez przełęcz Brenner.

Kolejne 4 etapy transalpu Sarntaler Route prowadzą identycznie, jak w przypadku trasy Tuxerjoch Route (z której relację i zdjęcia możesz zobaczyć na blogu 1Enduro.pl). Pojedziemy więc przez przełęcz Jaufenpass (2094 m n.p.m.), dalej epickim trawersem wzdłuż grzbietu pasma górskiego Sarntaler Alpen (od którego zaczerpnąłem nazwę dla tej trasy), po grzbiecie Monte Roen (wzdłuż potężnego, 1900-metrowego(!) urwiska) i wreszcie po grzbiecie masywu Paganelli.

Od tego miejsca obie trasy znowu się rozchodzą: podczas gdy Tuxerjoch Route prowadzi dalej już dnem doliny, bezpośrednio nad jezioro Garda, na trasie Sarntaler Route nad Gardę dojedziemy dopiero następnego dnia, zaliczając po drodze jeszcze przejazd grzbietem masywu Monte Casale z kolejnym niezwykle efektownym, prawie 1400-metrowym urwiskiem.

Widokowe walory trasy wcale nie oznaczają braku zjazdowego "pazura". Przeciwnie - każdego dnia wyprawy zwieńczeniem grzbietowej jazdy będzie solidny kawał sytych enduro-zjazdów o bardzo zróżnicowanym charakterze: od wysokogórsko-skalistych, poprzez leśno-korzeniaste, aż po typowy dla rejonów wokół jeziora Garda kamienisty łomot. Ta trasa nie pozwala się nudzić, a przy tym, pod względem zjazdowych trudności, przez cały czas trzyma bardzo równy poziom w przybliżeniu odpowiadający trasom czerwonym: żaden ze zjazdów nie jest w przeważającej części na tyle wymagający, by scharakteryzować go jako czarną trasę (choć wiele pojedynczych, krótszych fragmentów z pewnością się do tego kwalifikuje), a jednocześnie żaden z nich nie jest na tyle łatwy, by w całości określić go jako trasę niebieską (pomimo tego, że nawet dłuższych, gładkich, płynnych, szybkich i stosunkowo łatwych odcinków również nie brakuje).

Aby wyświetlić mapę, w Twojej przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript.

Poziom trudności

Kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio trudna / trudna) (średnio trudna / trudna)
Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony (poziom 3)

Czas trwania

6 dni jazdy + 1/2 dnia na powrót znad jeziora Garda do Steinach am Brenner

Program wyprawy

30 czerwca (środa)    dojazd do Steinach am Brenner, wspólna kolacja, zapoznanie
1 lipca (czwartek)   1. etap: Steinach am Brenner - Poziom trudności: czerwony Brenner Grenzkamm (2200m) - Gossensass - Sterzing
40 km, suma podjazdów: 1600 m
2 lipca (piątek)   2. etap: Sterzing - Poziom trudności: czerwony Jaufenpass (2094m) - St. Leonhard in Passeier - Schenna
60 km, suma podjazdów: 1700 m
3 lipca (sobota)   3. etap: Schenna - Kreuzjoch (2084m) - Poziom trudności: czerwony Stoanerne Mandln (2003m) - Bolzano - Kaltern
55 km, suma podjazdów: 1050 m
4 lipca (niedziela)   4. etap: Kaltern - Mendelpass - Poziom trudności: czerwony Monte Roen (2115m) - Mezzolombardo
48 km, suma podjazdów: 1400 m
5 lipca (poniedziałek)   5. etap: Mezzolombardo - Andalo - Poziom trudności: czerwony Paganella (1835m) - Comano Terme
60 km, suma podjazdów: 1800 m
6 lipca (wtorek)   6. etap: Comano Terme - Poziom trudności: czerwony Monte Casale (1600m) - Riva del Garda
42 km, suma podjazdów: 1300 m
7 lipca (środa)   powrót znad Jez. Garda do Steinach am Brenner (busem z przyczepą na rowery)
w Steinach am Brenner będziemy ok. godz. 12:00, następnie powrót do domów
8 lipca (czwartek)   rezerwa czasowa - bardzo proszę o zarezerwowanie sobie 1-2 dodatkowych dni,  tak byśmy mieli możliwość elastycznego reagowania w przypadku niesprzyjającej pogody - np. możliwość przesunięcia (opóźnienia) terminu rozpoczęcia wyprawy, albo zrobienia dnia przerwy w trakcie wyprawy w przypadku długotrwałego deszczu, itp.
9 lipca (piątek)  

Cena

Koszt uczestnictwa w wyprawie to "wpisowe" w wysokości 1100 zł

Zgłoszenia

Chęć udziału w wyprawie można zgłosić mailem, na adres tomasz.pawlusiewicz@transalp.pl, albo telefonicznie: 500 575 311.

Po otrzymaniu zgłoszenia zarezerwuję dla Ciebie miejsce i poproszę o wpłatę (w ciągu 7 dni) połowy wpisowego. Drugą połowę wpisowego należy wpłacić na miesiąc przed rozpoczęciem wyprawy.

Dalsze informacje

Opis wszystkich kwestii organizacyjnych związanych z wyprawą znajdziesz na: www.transalp.pl/transalp-z-przewodnikiem.html