Transalp 2014 Montafon - Garda

6 - 13 lipca 2014  ::  Schruns - Riva del Garda  ::  Transalp Montafon - Garda (Garda-West Route)

7 dni jazdy, wyprawa z plecakami, bez transportu bagażów

Transalp Montafon - Garda (Garda-West Route), 6-13 lipca 2014 (foto: Andreas Albrecht)

Trasa

  • początek: Schruns (Austria)
  • koniec: Riva del Garda, nad Jeziorem Garda (Włochy)
  • najwyższy punkt na trasie: przeł. Scaletta Pass (2606 m npm)
  • długość: ok. 370 km (odcinki dzienne pomiędzy 30 a 75 km, średnio ok. 60 km na dzień)
  • suma podjazdów: 11 100 m (suma podjazdów każdego dnia pomiędzy 1400 a 2250 metrów, średnio ok. 1800 m na dzień)
  • na trasie 2 lub 3 razy skorzystamy z pomocy kolejki linowej

Garda-West Route to całkowicie nowa w moim repertuarze trasa, łącząca region Montafon w Austrii, z zachodnimi brzegami jeziora Garda we Włoszech (po drodze zahaczymy też o Szwajcarię). Trasa będzie w 100% nowa nawet dla starych bywalców, którzy w poprzednich latach przejechali ze mną już po kilka Transalpów, bo ani metr tej trasy nie pokrywa się z wcześniejszymi wyprawami.

To propozycja dla wytrawnych bikerów, wymagająca zarówno kondycyjnie, jak i od strony umiejętności zjazdowych, bo nie zabraknie na niej ekscytujących, soczystych zjazdów alpejskimi singletrackami. To również najbardziej wysokogórska z tegorocznych tras - a to oznacza, że nie wszędzie będzie się dało wyjechać - trochę będziemy musieli też popodchodzić z rowerem u boku, albo i na plecach... Ale w zamian dostarczy nam wielkiej satysfakcji i niezapomnianych, wysokogórskich wrażeń i przeżyć.

Wyruszymy ze Schruns, miejscowości w regionie Montafon, na najdalej wysuniętych na zachód krańcach Austrii. Piewszego dnia, przełęczą Tuilisuna Fürkele (2226m npm) przeprawimy się przez masyw górski Rätikon, na stronę szwajcarską i na nocleg zatrzymamy się w Klosters. Następnego dnia, po wyjeździe kolejką linową na Parsenn (2281m npm) zjedziemy do słynnego Davos, skąd ruszymy dalej, na najwyższą na trasie tej wyprawy przełęcz Scaletta Pass (2606m npm). Ten drugi etap wyprawy zakończymy w kolejnej słynnej szwajcarskiej miejscowości górskiej - St. Moritz.

Trzeciego dnia wyprawy przeprawimy się przez przełęcz Bernina (u podnóża spływającego lodowcowymi jęzorami wierzchołka Piz Bernina - najwyższego szczytu i zarazem jedynego czterotysięcznika we wschodniej części Alp). Widokowo ta trasa należy do najbardziej efektownych w całych Alpach, a wymagająca technicznie ścieżka z przełęczy (z widokami na lodowiec, turkusowe jeziorko i czerwone wagony pociągu Bernina Express - najwyżej położonej w Europie linii kolejowej!) na pewno na długo pozostanie Wam w pamięci - i to wcale nie tylko ze względu na widoki, bo to bezapelacyjnie jeden z najlepszych alpejskich singletracków jakie znam! (a znam ich całkiem sporo ;) Dzień zakończymy już we Włoszech, w narciarskiej miejscowości Aprica.

W ciągu kolejnych 2 dni będziemy się przedzierać przez Alpy Bergamskie - bardzo ustronne, wręcz odludne, zdecydowanie słabiej zagospodarowane turystycznie - i przez to jak na Alpy dosyć nietypowe pasma górskie.

Ostatnie 2 etapy wyprawy (a właściwie półtora, bo ten siódmy, ostatni, to taki krótki pół-etap) to finałowy, wieńczący dzieło i stanowiący "wisienkę na torcie" przejazd trawersem przez góry wokół zachodnich brzegów Jeziora Garda - legendarne Tremalzo, a wcześniej zdecydowanie mniej znane, ale kto wie czy nie jeszcze wspanialsze Monte Caplone. A już na samo zakończenie - zjazd cudownym widokowo szlakiem Via del Ponale wprost do portu w Riva del Garda. Będzie się działo!

powiększ mapę

Profil przewyższeń - Transalp Montafon-Garda 2014

Poziom trudności

Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) (trudna)
Technika jazdy: Technika jazdy: 4 (trudna) (trudna)

Czas trwania

7 dni jazdy + 1 dzień na powrót z Riva del Garda do Schruns

Program wyprawy

5 lipca (sobota)    dojazd z Polski do Schruns, wspólna kolacja, zapoznanie
6 lipca (niedziela)   1. etap: Schruns - Tilisuna Fürkele (2226m) - Klosters
49 km, suma podjazdów: 2100 m
7 lipca (poniedziałek)   2. etap: Klosters - Parsenn (2281m) - Davos - Scaletta Pass (2606m) - St. Moritz
73 km, suma podjazdów: 1400 m
8 lipca (wtorek)   3. etap: St. Moritz - Bernina Pass (2253m) - Poschiavo - Tirano - Aprica
72 km, suma podjazdów: 1670 m
9 lipca (środa)   4. etap: Aprica - Passo Venerocolo (2315m) - Passo del Gatto (2415m) - Prestine (Val Camonica)
54 km, suma podjazdów: 1400 m
10 lipca (czwartek)   5. etap: Prestine - Passo Croce Domini (1890m) - Passo Bruffione / Brealone (2200m) - Lodrone (Lago d'Idro)
58 km, suma podjazdów: 2250 m
11 lipca (piątek)   6. etap: Lodrone - Booca di Caplone - Bocca di Campei (1860m) - Malga Ciapa (1620m)
33 km, suma podjazdów: 1900 m
12 lipca (sobota)   7. etap: Malga Ciapa - Tremalzo (1840m) - Riva del Garda
31 km, suma podjazdów: 450 m
po południu czas wolny na relaks nad Jeziorem Garda
13 lipca (niedziela)   powrót z Riva del Garda do Schruns (pociągiem i częściowo rowerem lub wynajętym busem z przyczepą na rowery)
w Schruns będziemy ok. godz. 20:00, następnie powrót do Polski lub nocleg
14 lipca (poniedziałek)   rezerwa czasowa - bardzo proszę o zarezerwowanie sobie 1-2 dodatkowych dni,  tak abyśmy mieli możliwość elastycznego reagowania w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych - np. możliwość przesunięcia (opóźnienia) terminu rozpoczęcia wyprawy, albo wkomponowania "dnia odpoczynku" w trakcie trwania wyprawy w przypadku długotrwałego deszczu, itp.
15 lipca (wtorek)  

Cena

Koszt uczestnictwa w wyprawie to "wpisowe" w wysokości 990 zł

Dalsze informacje

Opis wszystkich kwestii organizacyjnych związanych z wyprawą znajdziesz na: www.transalp.pl/transalp-z-przewodnikiem.html