Livigno 2019 - wyjazd stacjonarny

Terminy: 13 - 20 lipca 2019 oraz 20 - 27 lipca 2019

Tygodniowe wyjazdy stacjonarne w Alpy ze stałą bazą wypadową w Livigno w regionie Alta Rezia we Włoszech - według mnie najlepszego pod względem rowerowym regionu Alp.

W programie 6 całodziennych wycieczek po najpiękniejszych i najciekawszych szlakach i ścieżkach w bliższych i dalszych okolicach Livigno. Pojeździmy także w okolicach Bormio, Santa Caterina Valfurva oraz przełęczy Stelvio i Bernina.

Każdy z wyjazdów trwa od soboty do soboty - tzn. 7 noclegów w apartamentach (zakwaterowanie od soboty wieczorem do następnej soboty rano), oraz 6 dni jazdy (od niedzieli do piątku włącznie).

13 - 20 lipca 2019  ::  2 przewodników | 2 grupy | 2 poziomy trudności: zaawansowany i średnio-zaawansowany

Wyjazd w formule "2-poziomowej", tzn. będzie dwójka przewodników i podzielimy się na 2 grupy - bardziej i mniej zaawansowaną. Z grupą zaawansowaną będziemy jeździć dłuższe i trudniejsze technicznie trasy, natomiast grupa mniej zaawansowana, pod przewodnictwem mojej partnerki Basi, będzie jeździć krótsze i nieco łatwiejsze technicznie trasy. Przypisanie do grup nie jest stałe, tzn. będzie można przeskakiwać z jednej grupy do drugiej, nawet z dnia na dzień, zależnie od samopoczucia i aktualnej oceny własnych możliwości. Przewodnikiem grupy zaawansowanej będę ja (Tomasz Pawłusiewicz), natomiast grupy średnio-zaawansowanej moja partnerka, Basia Matczak.

20 - 27 lipca 2019  ::  poziom trudności: średnio-zaawansowany

Wyjazd bez podziału na grupy, z trasami dla średnio zaawansowanych. Podczas tego wyjazdu przewodnikiem i opiekunem grupy będzie Basia Matczak. Basia jest doświadczoną bikerką, byłą zawodniczką, a oprócz tego trenerem personalnym i instruktorką fitness. Trasy w Livigno i okolicach zna doskonale, a przy tym ma doświadczenie w pracy z grupami, więc jestem pewien, że pod jej opieką będziecie w dobrych rękach :)

Region Alta Rezia - Livigno, szlak Marmotta TrailRegion Alta Rezia - Livigno, szlak Marmotta Trail

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w kilkuosobowych apartamentach (komfortowych, w pełni wyposażonych mieszkaniach wakacyjnych z kuchnią i łazienką), bez wyżywienia.

Wyżywienie

Wyżywienie - we własnym zakresie. W apartamentach będziemy mieć do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, tak więc można będzie zarówno stołować się w pobliskich restauracjach i pizzeriach, jak też przygotowywać posiłki samodzielnie.

W kilkuosobowej grupie (wśród osób zainteresowanych samodzielnym gotowaniem) można się umówić, że każdego dnia kto inny będzie miał 'dyżur w kuchni' i przygotuje obiad dla pozostałych - w ten sposób trochę roboty ma się tylko raz, a w pozostałe dni przychodzi się na gotowe. Patent jest sprawdzony, jeśli jest zgrana grupa, to działa to bardzo dobrze. Oczywiście, jeśli ktoś preferuje wariant bardziej komfortowy i woli stołować się w pobliskich restauracjach czy pizzeriach, to nie ma przeciwwskazań.

Dojazd

Dojazd we własnym zakresie. Każdemu z uczestników przekażę kontakty do pozostałych osób, tak aby była możliwość umówienia się na wspólny dojazd. W praktyce wygląda to więc tak, że uczestnicy dojeżdżają własnymi samochodami, przy czym zwykle nikt nie jedzie sam (chyba że tak woli) - zazwyczaj uczestnicy umawiają się między sobą na wspólny dojazd, a ja pomagam to wszystko skoordynować. W ubiegłych latach funkcjonowało to zupełnie dobrze i nikt nie miał problemu z dojazdem.

Alta Rezia - szlak 'Bormio 2000'Region Alta Rezia - szlak 'Bormio 2000'

Program wyjazdu

W ciągu tygodniowego pobytu będziemy eksplorować bliższe i dalsze okolice bazy wypadowej zlokalizowanej w Livigno, objeżdżając najpiękniejsze i najciekawsze szlaki i trasy, których tam nie brakuje, bo region Alta Rezia to bezsprzecznie jedna z najlepszych alpejskich miejscówek na rower. Program rowerowy obejmuje 6 całodziennych wycieczek po szlakach całego regionu - nie będziemy się ograniczać tylko do samego Livigno, lecz spenetrujemy również nieco dalsze okolice (np. Bormio, Santa Caterina Valfurva, przełęcze Stelvio i Bernina) korzystając w razie potrzeby z samochodów, a także wspomagając się nimi na niektórych, szczególnie długich podjazdach.

W Livigno są także 2 bikeparki, w których można poszaleć na trasach zjazdowych - po jednej stronie Bike Park Mottolino (duży bikepark z kilkunastoma(!) zróżnicowanymi trasami - są zarówno trasy typu flow, z hopkami i bandami, jak i trasy enduro, DH i northshore), a po drugiej stronie Carosello 3000 (z kilkoma trasami typu superflow).
Jeden dzień (lub dwa, zależnie od preferencji uczestników) pojeździmy więc też na wyciągach, w bikeparkach - grupa średnio-zaawansowana po trasach flow na Carosello 3000, a grupa zaawansowana w bikeparku Mottolino (opis obu tych miejsc znajdziesz na blogu 1enduro.pl: https://www.1enduro.pl/livigno-bikepark-mottolino-carosello-3000/).

W razie zainteresowania i chęci uczestników, w program wyjazdu wpleciemy także elementy szkolenia z techniki jazdy, tzn. podczas wycieczek możemy przećwiczyć niektóre trudniejsze fragmenty zjazdów, przewodnicy będą udzielać wskazówek, podpowiadać jak przejechać dany odcinek, korygować ewentualne błędy i dzielić się swoim doświadczeniem, tak że będzie okazja do tego, by bezpiecznie i w kontrolowany sposób podnieść swoje umiejętności. Pomożemy również ustawić rower (zawieszenie, kokpit, klamki hamulcowe), pokażemy i omówimy odpowiednią pozycję podczas jazdy (praca rąk i nóg), technikę hamowania, pokonywanie ciasnych zakrętów-nawrotów (tzw. agrafek), dobór optymalnej linii przejazdu, itd.

Poziom trudności i charakter tras

Poziom trudności

grupa średnio-zaawansowana
kondycja: Kondycja: 3 (średnio trudna) (średnio trudna)  trasy pomiędzy 30 a 50 km dziennie, z sumą podjazdów pomiędzy 800 a 1200 m na dzień
technika jazdy:  IMBA Blue Square (średnio trudna) (średnio trudna) Poziom trudności w skali IMBA: IMBA Blue Square Blue Square (Intermediate)
w skali STS (Singletrail-Skala): średnio: S1, maksymalnie: S1+/S2

grupa zaawansowana
kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio trudna / trudna) (średnio trudna / trudna)  trasy od 40 do 60 km dziennie, z sumą podjazdów pomiędzy 1000 a 1700 m na dzień
technika jazdy:  IMBA Black Diamond (trudna) (trudna) Poziom trudności w skali IMBA: IMBA Black Diamond Black Diamond (Difficult)
w skali STS (Singletrail-Skala): średnio: S1/S2, maksymalnie: S2/S3


Trasy, po których będziemy jeździć mają charakter typowo MTB, tzn. prowadzą przeważającej części w terenie, i to nie tylko po szutrówkach i drogach gruntowych czy leśnych, ale też jak najwięcej po ścieżkach i szlakach, bo to przecież singletracki są prawdziwą esencją MTB, a wierzcie mi, alpejskie 'single' są wprost bajeczne!

Wyjazd jest adresowany do osób średnio-zaawansowanych i zaawansowanych w jeździe terenowej, posiadających przynajmniej podstawowe umiejętności sprawnego poruszania się na zjazdach w trudniejszym terenie. Ze względu na charakter terenu i tras, po których będziemy jeździć (górskie ścieżki i szlaki), wyjazd nie nadaje się dla osób początkujących, ani takich, które czują się niekomfortowo na zjazdach prowadzących poza drogami szutrowymi, leśnymi czy asfaltowymi i nie są zainteresowane podnoszeniem swoich umiejętności jazdy w nieco trudniejszym terenie.

Region Alta Rezia - szlak Panoramica di LivignoRegion Alta Rezia - szlak Panoramica di Livigno

Koszty

Cena wyjazdu wynosi 1500 zł

W cenie zawarte jest zakwaterowanie w apartamentach, oraz cały tygodniowy program rowerowy z opieką przewodnika, tzn. wycieczki po najlepszych i najciekawszych szlakach w okolicy wraz z elementami szkolenia z techniki jazdy.

Z dodatkowych, nie ujętych w cenie kosztów, dochodzą jeszcze tylko dojazd i jedzenie.

Zgłoszenia

Chęć i zamiar udziału w wyjeździe można zgłosić mailem, na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , albo telefonicznie: 500 575 311.

Po otrzymaniu zgłoszenia zarezerwuję dla Ciebie miejsce i poproszę o wpłatę (w ciągu 7 dni) zadatku w wysokości 750 zł. Pozostałą część kwoty należy wpłacić na miesiąc przed wyjazdem.

W terminie 13-20 lipca 2019 grupa będzie się składać z min. 7, max. 16 uczestników (+ dwójka przewodników: Tomasz Pawłusiewicz oraz Basia Matczak), natomiast w terminie 20-27 lipca 2019 min. 5, max. 8 uczestników (+ przewodnik: Basia Matczak)

 

Pytania?

Jeśli coś jeszcze jest niejasne, albo o coś jeszcze chciałbyś dopytać, to dzwoń (500 575 311) albo pisz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Livigno - flowtraile w bikeparku Carosello 3000Livigno - flowtraile w bikeparku Carosello 3000

A oto filmik z ubiegłorocznego wyjazdu (nakręcony i zmontowany przez Jacka - jednego z uczestników)

Autor: Jacek Pędzich