Wyprawy i wyjazdy 2022

Zima

 • 5-12 marca / 12-19 marca 2022   |   Gran Canaria   (enduro)

  obóz stacjonarny z trasami o charakterze enduro

  Gran Canaria

  Gran Canaria to kraina kanionów, to niesamowite krajobrazy, sceneria jak na 'Dzikim Zachodzie'. I bogactwo ścieżek i szlaków do jazdy w stylu enduro. Teren skalisty i wymagający technicznie, choć nie aż tak bardzo, jak na La Palmie.

  W programie wyjazdu 6 dni jazdy w stylu enduro i all-mountain po najlepszych ścieżkach tej pięknej i egzotycznej wyspy. Wyjazd ma charakter enduro, tzn. skupimy się przede wszystkim na zjazdach (w trudnym technicznie, skalistym terenie), a na podjazdach będziemy się wspomagać busem. Nie będą to jednak trasy typowo zjazdowe, bo będzie też wiele odcinków podjazdowych oraz trawersów.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3 (średnio trudna) średnio trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4)Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4) (poziom 4)

  Cena: 1900 zł - obejmuje zakwaterowanie w apartamentach oraz 6-dniowy program rowerowy z opieką przewodnika

  Więcej...

Wszystkie zimowe wyjazdy na Kanary mają charakter enduro, tzn. skupiamy się na zjazdach (w trudnym technicznie, skalistym terenie), a na podjazdach wspomagamy się busem. Zarazem, nie są to jednak wyłącznie zjazdy, bo trasy, którymi będziemy jeździć, zawierają również krótsze lub dłuższe podjazdy, a także trawersy i podejścia. Nastawcie się więc raczej na całodzienne, epickie tripy po górach, tyle że ze zdecydowaną przewagą odcinków zjazdowych, bo jazdę za każdym razem będziemy zaczynamy wysoko w górach, w głębi wyspy, a kończymy nad oceanem!

 

Lato / Alpy

 • 17-24 czerwca 2022  |  Transalp "Rise of Riders" Tuxerjoch (Schwaz - Riva del Garda)

  wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy

  Transalp 2022 'Rise of Riders' TuxerjochTransalp "Rise of Riders" to propozycja dla osób, które najlepiej czują się na zjazdach o umiarkowanym (średnim) poziomie trudności, bez technicznych hardkorów, a zarazem nie boją się wyzwania przemierzenia Alp od strony kondycyjnej.

  Trasa jest świetna widokowo - w dużej części prowadzi wzdłuż grzbietów kolejnych pasm górskich, powyżej poziomu 2000 m n.p.m., w otwartym terenie, ponad granicą lasu, z rozległymi, panoramicznymi widokami na otaczające pasma i łańcuchy górskie (w tym Dolomity). Pomimo tego, że na trasie jest kilka całkiem wysokich przełęczy i grzbietów górskich (w tym najwyższy punkt - tytułowy Tuxer Joch - 2338 m n.p.m.), to jednak nie jest ona przesadnie trudna technicznie. Zjazdy prowadzić będą w dużej mierze szutrami i leśnymi duktami, choć nie zabraknie też wąskich, krętych ścieżek (na czele z fantastycznym, wysokogórskim flowtrailem z przełęczy Tuxerjoch - brzmi to jak oksymoron, a jednak istnieje w rzeczywistości :) Asfalty, jak zawsze, staramy się ograniczać do niezbędnego minimum.

  Nieco niższy poziom trudności technicznych nie oznacza jednak taryfy ulgowej od strony kondycyjnej - pod względem długości poszczególnych etapów i sumy pokonywanych przewyższeń, jest to jedna z bardziej wymagających tras.

  Wyprawę poprowadzi mój zaufany kolega, wielokrotny transalpejczyk, Grzegorz Burda.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: niebieski / czerwony (poziom 2)Poziom trudności: niebieski / czerwony (poziom 2) (poziom 2)

  Cena (wpisowe): 1200 zł

  Więcej...

 • 17-24 czerwca 2022  |  Transalp Sarntaler Route (Steinach am Brenner - Riva del Garda)

  wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy

  Transalp 2022 Sarntaler RouteSarntaler Route to inny wariant trasy Tuxerjoch Route, o której przeczytać możesz na blogu 1Enduro - zmienione są początek oraz końcówka trasy, natomiast stanowiące jej trzon środkowe 4 etapy są takie same dla obu tras.

  Prowadząca z okolic Innsbrucka, w Tyrolu, w Austrii nad Jezioro Garda we Włoszech trasa Sarntaler Route jest nietypowa, bo prowadzi nie przez przełęcze, lecz po grzbietach kolejnych pasm górskich. Największa wysokość, jaką osiągniemy podczas tej wyprawy, to "skromne" 2200 m n.p.m., zarazem jednak duża część trasy prowadzi na poziomie przekraczającym 2000 m n.p.m., po grzbietach górskich, powyżej granicy lasu, w otwartym terenie, z rozległymi, panoramicznymi widokami na sąsiednie pasma i łańcuchy górskie.

  Widokowe walory trasy wcale nie oznaczają braku zjazdowego "pazura". Również pod tym względem, ta trasa nie pozwala się nudzić, a przy tym przez cały czas trzyma bardzo równy poziom zjazdowych trudności w przybliżeniu odpowiadający trasom czerwonym.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio trudna / trudna) średnio trudna / trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony (poziom 3) (poziom 3)

  Cena (wpisowe): 1200 zł

  Więcej...

 • 29 czerwca - 6 lipca 2022  |  Transalp Dolomiti Ultimate (Bruneck - Riva del Garda)

  wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy

  Transalp 2022 Dolomiti UltimateTransalp przez Dolomity nad Jezioro Garda, kumulujący na swej trasie maksymalnie dużo "atrakcji", jakie ma do zaoferowania kolarzom górskim to pasmo. Słynny szlak Bindelweg, trasy z zawodów Enduro World Series w Canazei, jak również Monte Maggio i Monte Pasubio (to już w dalszej części trasy, poza Dolomitami) to tylko kilka sztandarowych punktów programu spośród wielu, składających się na całość trasy.

  Dolomity, ze swoimi poszarpanymi graniami, strzelistymi turniami i basztami skalnymi, oraz kilkusetmetrowymi pionowymi ścianami skalnymi, są powszechnie uznawane za jedne z najpiękniejszych gór świata. O walorach widokowych trasy więcej pisać chyba nie muszę.

  Syto (a momentami także dość "grubo") będzie również od strony zjazdowej. Najbardziej smakowitym kąskiem będą zapewne wspomniane już trasy prosto z EWS-a na zjeżdzie do Canazei, tym niemniej dużo wrażeń (i wyzwań) dostarczą także wymagające, skaliste zjazdy z Monte Maggio czy Col Locia.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4)Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4) (poziom 4)

  Cena (wpisowe): 1200 zł

  Więcej...

 • 9-16 lipca / 27 sierpnia - 3 września 2022  |  Livigno

  obóz stacjonarny, 6 dni jazdy

  Livigno - obóz stacjonarnyTygodniowy wyjazd stacjonarny ze stałą bazą wypadową w Livigno, we Włoszech, z trasami o charakterze enduro, dla średnio zaawansowanych. W programie 6 całodziennych wycieczek po najpiękniejszych i najciekawszych szlakach i ścieżkach w bliższych i dalszych okolicach Livigno.

  Livigno to moja ulubiona i według mnie najlepsza miejscówka na rower w Alpach. To miejsce, które spodoba się zarówno doświadczonym, zaawansowanym riderom, jak i tym, którzy dopiero niedawno zdobyli pierwsze szlify w jeździe po górach. To idealne miejsce na pierwszy kontakt z Alpami dla tych, którzy nie są pewni czy podołają trudom Transalpu, jak również tych, którzy preferują luźniejszą jazdę, bez obciążenia wyprawowym plecakiem.

  Przewodnikiem i opiekunem grupy będzie Basia Matczak. Basia jest doświadczoną bikerką, byłą zawodniczką, a oprócz tego trenerem personalnym i instruktorką fitness.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3 (średnio trudna) średnio trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: niebieski / czerwony (poziom 2)Poziom trudności: niebieski / czerwony (poziom 2) (poziom 2)

  Cena: 1900 zł (obejmuje zakwaterowanie w apartamentach oraz 6-dniowy program rowerowy)

  Więcej...

 • 10-17 lipca 2022  |  Transalp Classic Alt Route (Landeck - Riva del Garda)

  wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy

  Transalp 2022 Classic Alt RouteClassic Alt Route to alternatywna wersja mojego "klasyka" z St. Anton nad Gardę (Classic Route). Obie trasy prowadzą przez te same pasma górskie, częściowo te same miejscowości, a jednak ich podobieństwo jest tylko pozorne. W rzeczywistości, te dwie trasy w kilku miejscach się przecinają, w kilku prowadzą równolegle (lecz przez inne przełęcze), a pokrywają się tylko na stosunkowo krótkich odcinkach.

  Trasa ma dosyć wysokogórski charakter - po drodze mamy aż 4 przełęcze przekraczające lub ocierające się o granicę 2500 m n.p.m. - są to kolejno: Fisser Joch (2490m), Bocchetta di Forcola (2768m), Cima Bianca ("Bormio 3000", 3020 m n.p.m - najwyższy punkt na trasie wyprawy), oraz Passo Gavia (2621m).

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio trudna / trudna) średnio trudna / trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4)Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4) (poziom 4)

  Cena (wpisowe): 1200 zł

  Więcej...

 • 21-30 lipca 2022  |  Transalp Madritschjoch Route (St. Anton - Riva del Garda)

  wyprawa przez Alpy, 8 dni jazdy

  Transalp 2022 Madritschjoch RouteMadritschjoch Route to kwintesencja wysokogórskiego enduro - trudno dostępne, wysokie przełęcze, surowa, wysokogórska sceneria, oraz długie i wymagające technicznie zjazdy po najeżonych skałami alpejskch ścieżkach. To najbardziej wysokogórska i najbardziej wymagająca technicznie, a przy tym najdłuższa (8-dniowa) z tegorocznych tras. Jest to propozycja, którą kieruję w pierwszej kolejności do stałych bywalców moich wypraw, którzy mają już na swoim koncie jeden lub kilka Transalpów i dobrze wiedzą czym jest zdobywanie alpejskich przełęczy.

  Tytułowy Madritschjoch, o wysokości 3123 m n.p.m.(!), to najwyższa spośród znanych mi przełęczy w Alpach, nadających się do jazdy rowerem. Jeśli dodamy do tego fakt, że zjazd kończy się na wysokości 850 m n.p.m. (co, jak nietrudno policzyć, daje prawie 2300 metrów deniwelacji), to otrzymujemy przepis na prawdziwie epicką przygodę :)

  W podobnym duchu wysokogórskiego enduro utrzymane są również pozostałe etapy. Takie przełęcze nie są oczywiście łatwo dostępne i nie prowadzą tamtędy ścieżki, które można by uznać za typowe szlaki do jazdy na rowerze. Ale taki jest właśnie charakter i zamysł tej wysokogórskiej trasy - czeka nas kilka dłuższych podejść, a w paru miejscach rowery trzeba będzie wnosić na plecach. Trudy podejścia zostaną jednak sowicie wynagrodzone fenomenalną, wysokogórską scenerią oraz epickimi, długimi, wymagającymi technicznie zjazdami po skalistych, alpejskich singletrackach.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czarny (poziom 5) (poziom 5)

  Cena (wpisowe): 1300 zł

  Więcej...

 • 27 sierpnia - 4 września 2022  |  Transalp Zugspitze-Iseo e-bike (Scharnitz - Lago d'Iseo)

  wyprawa przez Alpy, 7 dni jazdy, e-bike only

  Transalp 2022 Zugspitze-IseoTrasa prowadzi z Scharnitz (w Austrii, tuż przy granicy z Niemcami, u podnóża masywu Zugspitze) do Iseo (we Włoszech, nad jeziorem o tej samej nazwie).

  Największą wysokość na trasie wyprawy osiągniemy trzeciego dnia - będzie to szczyt Dreisprachenspitze, na wysokości 2848 m n.p.m., tuż powyżej słynnej przełęczy Stelvio.

  Punkt kulminacyjny nastąpi jednak ostatniego, siódmego dnia wyprawy. Będzie nim wspaniały, wysokogórski trawers przez Passo Venerocolo, zwieńczony długim i wymagającym technicznie zjazdem - to moje największe "odkrycie" ostatnich lat i dla mnie w tej chwili jest to transalpejska przełęcz nr 1 :) Pomimo, że wysokością aż tak bardzo nie imponuje - to "zaledwie" 2317 m n.p.m m - to jednak ma ona zdecydowanie wysokogórski charakter. Do przełęczy prowadzi genialny, długi (prawie 14-kilometrowy!), megawidokowy trawers wąską ścieżką wiodącą miejscami tuż nad przepaścią. A wszystko to w fenomenalnej, surowej, wysokogórskiej scenerii i na totalnym odludziu :) A po drugiej stronie przełęczy, mocnych, wysokogórskich wrażeń ciąg dalszy - długi zjazd wąską, skalistą, bardzo wymagającą technicznie ścieżką. Potężny kawał sytego enduro.

  A potem polecimy już prosto nad Iseo, gdzie zakończymy wyprawę tradycyjną kąpielą w ciepłych wodach tego pięknie położonego pośród gór jeziora.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio-trudna / trudna) średnio-trudna / trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4)Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4) (poziom 4)

  Cena (wpisowe): 1300 zł

  Więcej...

 • 7-14 września 2022  |  Transalp Como Route Max (St. Anton - Lago di Como)

  wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy

  Transalp 2022 Como Route MaxComo Route Max to trasa, która stała się już klasykiem - to jedna z najprzyjemniejszych, najciekawszych tras, a w każdym razie moja ulubiona. Relację z transalpu tą trasą możesz przeczytać na blogu 1Enduro.

  Przebiega z St. Anton, w Tyrolu, w Austrii, nad Jezioro Como we Włoszech, po drodze kilkakrotnie zahaczając jeszcze o Szwajcarię. Piękna i bardzo spójna trasa, łącząca przyjemne flowtraile w okolicach Livigno (ścieżkowe rollercoastery w dolinie Val Mora oraz na zjeździe z Passo Trela, jak również widokowy szlak Panoramica di Livigno), z trudniejszymi technicznie, bardziej skalistymi odcinkami o typowo wysokogórskim charakterze, jakimi są przełęcze Fimberpass (2608 m n.p.m.) oraz Fuorcla Minor (2490 m n.p.m.). Całości dopełniają dwa inne transalpejskie klasyki - przełęcze Verbellener Winterjöchl (2320 m n.p.m.) oraz Schlinigpass (2309 m n.p.m.) z niesamowitym kanionem Val d'Uina z wykutym w skale, nad 150-metrową przepaścią pół-tunelem.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio trudna / trudna) średnio trudna / trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony (poziom 3) (poziom 3)

  Cena (wpisowe): 1200 zł

  Więcej...

 • 17-25 września 2022  |  Transalp Classic Route (Ischgl - Riva del Garda)

  wyprawa przez Alpy, 7 dni jazdy

  Transalp 2022 Classic RouteTa trasa to klasyk. Klasyk dla mnie, bo mniej więcej tak właśnie przebiegała trasa mojego pierwszego Transalpu (w 2005), jak również pierwszego w roli przewodnika (w 2010).

  Ale to nie tylko mój prywatny klasyk, bo na miano transalpejskich klasyków zasługuje co najmniej połowa przełęczy na tej trasie: Fimberpass, niesamowity kanion Val d'Uina, Bocchetta di Forcola, Passo dell' Alpe, czy Forcellina di Montozzo - to wszystko jedne z najbardziej znanych i najpopularniejszych wśród transalpejczyków miejsc. A klasykami stały się nie bez powodu, bo wszystkie one należą do najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych odcinków, z jakich układać można trasę przez Alpy. Tutaj pasuje wszystko: jest wspaniała wysokogórska sceneria, jest ustronne położenie, bez nadmiernej ilości śladów cywilizacji i są syte, długie, wymagające technicznie zjazdy wąskimi, krętymi ścieżkami. Czegóż można chcieć więcej? :)

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4)Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4) (poziom 4)

  Cena (wpisowe): 1300 zł

  Więcej...