Wyprawy i wyjazdy 2021

Lato

 • 11 - 18 czerwca 2021  |  Transalp Dolomiti (Pustertal - Riva del Garda)

  wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy

  Transalp DolomitiTrasa wyprawy prowadzi przez Dolomity nad Jezioro Garda. Rozpoczniemy w dolinie Pustertal (Val Pusteria), czyli już we Włoszech, po południowej stronie Alp i będziemy się przemieszczać coraz bardziej na południe, by po 6 dniach jazdy dotrzeć do celu nad Jeziorem Garda. Pierwsze 3 etapy (oraz połowa czwartego), prowadzące przez Dolomity, będą pełne widokowych fajerwerków - w końcu to "najpiękniejsze góry świata" (a w każdym razie tak się o nich mówi - zapewne coś w tym jest). Począwszy od połowy czwartego etapu charakter terenu wyraźnie się zmieni - kolejne pasma górskie, które będziemy przemierzać (łańcuch Lagorai, a następnie płaskowyż Sette Comuni) są znacznie bardziej ustronne, odludne i choć już nie tak spektakularne, jak Dolomity, to również dostarczają wspaniałych, górskich wrażeń.

  Trasa pomimo, że jest stosunkowo krótka w wymiarze kilometrowym, jest dość wymagająca od strony kondycyjnej - etapy prowadzące przez Dolomity są stosunkowo krótkie, ale treściwe, ze sporą ilością przewyższeń.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony (poziom 3) (poziom 3)

  Cena (wpisowe): 1100 zł

  Więcej...

 • 20 - 26 czerwca 2021  |  Transalp Latzfonser Route (Steinach am Brenner - Riva del Garda)

  wyprawa przez Alpy, 5 dni jazdy

  Transalp Latzfonser RouteLatzfonser Route jest trasą stosunkowo krótką (5-dniową), ale za to bardzo "treściwą", bo łączna suma podjazdów do pokonania w ciągu 5 dni jest podobna, jak w przypadku wypraw 6-dniowych. Trasa prowadzi z Austrii do Włoch - z Tyrolu, przez Tyrol Południowy i region Trentino, do celu nad jeziorem Garda.

  Już pierwszego dnia wyprawy, przeprawiając się przez przełęcz Portjoch (2200 m n.p.m.) przekroczymy główną grań Alp i przedostaniemy się do Włoch. Dalsza część trasy prowadzić będzie już nie tyle przez przełęcze, co raczej wzdłuż grzbietów kolejnych pasm górskich. Będziemy jechać w dużej części powyżej poziomu 2000 m n.p.m., w otwartym terenie, powyżej granicy lasu, z rozległymi, panoramicznymi widokami na otaczające pasma i łańcuchy górskie.

  Każdego dnia wyprawy, zwieńczeniem grzbietowej jazdy, będzie solidny kawał sytych enduro-zjazdów o bardzo zróżnicowanym charakterze: od wysokogórsko-skalistych, poprzez leśno-korzeniaste, aż po typowy dla rejonów wokół jeziora Garda kamienisty łomot.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony (poziom 3) (poziom 3)

  Cena (wpisowe): 1100 zł

  Więcej...

 • 30 czerwca - 7 lipca 2021  |  Transalp Sarntaler Route (Steinach am Brenner - Riva del Garda)

  wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy

  Transalp Sarntaler RouteSarntaler Route to inny wariant trasy Tuxerjoch Route, o której przeczytać możesz na blogu 1Enduro - zmienione są początek oraz końcówka trasy, natomiast stanowiące jej trzon środkowe 4 etapy są takie same dla obu tras.

  Prowadząca z okolic Innsbrucka, w Tyrolu, w Austrii nad Jezioro Garda we Włoszech trasa Sarntaler Route jest nietypowa, bo prowadzi nie przez przełęcze, lecz po grzbietach kolejnych pasm górskich. Największa wysokość, jaką osiągniemy podczas tej wyprawy, to "skromne" 2200 m n.p.m., zarazem jednak duża część trasy prowadzi na poziomie przekraczającym 2000 m n.p.m., po grzbietach górskich, powyżej granicy lasu, w otwartym terenie, z rozległymi, panoramicznymi widokami na sąsiednie pasma i łańcuchy górskie.

  Widokowe walory trasy wcale nie oznaczają braku zjazdowego "pazura". Również pod tym względem, ta trasa nie pozwala się nudzić, a przy tym przez cały czas trzyma bardzo równy poziom zjazdowych trudności w przybliżeniu odpowiadający trasom czerwonym.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio trudna / trudna) średnio trudna / trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony (poziom 3) (poziom 3)

  Cena (wpisowe): 1100 zł

  Więcej...

 • 3 - 10 lipca oraz 10 - 17 lipca 2021  |  Livigno

  obóz stacjonarny, 6 dni jazdy

  LivignoTygodniowy wyjazd stacjonarny ze stałą bazą wypadową w Livigno, we Włoszech, z trasami o charakterze enduro, dla średnio zaawansowanych. W programie 6 całodziennych wycieczek po najpiękniejszych i najciekawszych szlakach i ścieżkach w bliższych i dalszych okolicach Livigno.

  Livigno to moja ulubiona i według mnie najlepsza miejscówka na rower w Alpach. To miejsce, które spodoba się zarówno doświadczonym, zaawansowanym riderom, jak i tym, którzy dopiero niedawno zdobyli pierwsze szlify w jeździe po górach. To idealne miejsce na pierwszy kontakt z Alpami dla tych, którzy nie są pewni czy podołają trudom Transalpu, jak również tych, którzy preferują luźniejszą jazdę, bez obciążenia wyprawowym plecakiem.

  Przewodnikiem i opiekunem grupy będzie Basia Matczak. Basia jest doświadczoną bikerką, byłą zawodniczką, a oprócz tego trenerem personalnym i instruktorką fitness.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3 (średnio trudna) średnio trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: niebieski / czerwony (poziom 2)Poziom trudności: niebieski / czerwony (poziom 2) (poziom 2)

  Cena: 1800 zł (obejmuje zakwaterowanie w apartamentach oraz 6-dniowy program rowerowy)

  Więcej...

 • 11 - 18 lipca 2021  |  Transalp Tuxerjoch Route (Schwaz - Riva del Garda)

  wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy

  Transalp Tuxerjoch RouteTrasę Tuxerjoch Route możesz kojarzyć z relacji na blogu 1Enduro. Prowadzi ze Schwaz w Tyrolu, w Austrii, przez przełęcze Geiseljoch, tytułowy Tuxerjoch (2338 m n.p.m.), a następnie Jaufenpass, a dalej po widokowych grzbietach pasma Alp Sarntalskich oraz masywów Monte Roen i Paganelli, do upragnionego celu nad Jeziorem Garda, we Włoszech, na południowych krańcach Alp.

  Trasa świetna widokowo, bo prowadząca w dużej części po grzbietach, w otwartym terenie, powyżej granicy lasu, a przy tym ciekawa i zróżnicowana od strony zjazdowej. Pod tym względem trasa stopniowo, acz konsekwentnie się rozkręca, serwując na początek w miarę łagodne zjazdy z przełęczy Geiseljoch, a potem wysokogórskim flowtrailem z przełęczy Tuxerjoch, by każdego kolejnego dnia stopniowo podnosić poprzeczkę zjazdowych wymagań coraz wyżej. Począwszy od połowy drugiego etapu, wszystkie kolejne zjazdy bezdyskusyjnie należą już do kategorii "enduro", a na ultra długich (bo każdy z nich ma ponad 1500 metrów przewyższenia!) zjazdach z Monte Roen, Stoanerne Mandln, czy z Paganelli będziesz miał okazję sprawdzić swoje umiejętności w sposób przekrojowy i kompletny.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio trudna / trudna) średnio trudna / trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony (poziom 3) (poziom 3)

  Cena (wpisowe): 1100 zł

  Więcej...

 • 24 lipca - 1 sierpnia 2021  |  Transalp Tauern Route (Kitzbühel - Riva del Garda)

  wyprawa przez Alpy, 7 dni jazdy

  Transalp Tauern RouteTauern Route to najbardziej wysokogórska i najbardziej wymagająca technicznie, a przy tym najdłuższa z tegorocznych tras. Prowadzi z Kitzbühel w Tyrolu, w Austrii, przez pasmo Wysokich Taurów, a następnie Dolomity, nad Jezioro Garda we Włoszech i w zasadniczej części oparta jest na przebiegu wyprawy bikeBoard Transalp 2010, o której być może kiedyś (dawno temu ;) czytałeś w bikeBoardzie.

  Mocnym, wysokogórskim akcentem na trasie wyprawy i jej punktem kulminacyjnym będzie przeprawa przez przełęcz Krimmler Tauernpass (2633 m n.p.m.), przez którą przekroczymy główną grań Alp. Czeka nas tam prawie 3-godzinne podejście w surowej, wysokogórskiej scenerii, podczas którego rowery częściowo będziemy prowadzić, a częściowo trzeba będzie je nieść na plecach przez ogromne skalne rumowisko. Trudy podejścia zostaną jednak sowicie wynagrodzone niezapomnianymi widokami, a także epickim zjazdem - długim, wymagającym technicznie i bardzo satysfakcjonującym. Krimmler Tauernpass to przełęcz z kategorii big mountain enduro, kwintesencja wysokogórskiego enduro. Przeprawa przez nią to jedna z najbardziej wyczerpujących fizycznie, ale też najbardziej satysfakcjonujących i zapadających w pamięć rzeczy, jakie można zrobić podczas rowerowego transalpu.

  Drugim sztandarowym punktem programu tej wyprawy będzie przejazd szlakiem Bindelweg w Dolomitach - wąską, fenomenalną widokowo ścieżką trawersującą zbocze naprzeciwko lśniącej bielą lodowca "Królowej Dolomitów" - Marmolady.

  Od strony zjazdowej, oprócz wspomnianego już Krimmler Tauernpass, mocnych wrażeń dostarczą również zjazd do Canazei, który będzie prowadził trasami z zawodów Enduro World Series oraz finałowy zjazd nad Gardę szlakiem Naranch trail - jedną z ikon tego regionu.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czarny (poziom 5) (poziom 5)

  Cena (wpisowe): 1200 zł

  Więcej...

 • 21 - 28 sierpnia 2021  |  Transalp Iseo Route (Landeck - Lago d'Iseo)

  wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy

  Transalp Iseo RouteIseo Route to stosunkowo nowa trasa prowadząca z Landeck w Tyrolu, w Austrii, przez Szwajcarię, nad Jezioro Iseo, na południowych krańcach Alp we Włoszech.

  Jej kulminację stanowi wspaniały, wysokogórski trawers przez Passo Venerocolo, zwieńczony długim i wymagającym zjazdem - to moje największe "odkrycie" z ostatnich lat i dla mnie w tej chwili chyba transalpejska przełęcz nr 1. Do przełęczy prowadzi genialny, długi (prawie 14-kilometrowy), megawidokowy trawers wąską ścieżką wiodącą miejscami tuż nad przepaścią. A wszystko to w fenomenalnej, surowej, wysokogórskiej scenerii i na totalnym odludziu :) Po drugiej stronie przełęczy, mocnych, wysokogórskich wrażeń ciąg dalszy - długi zjazd wąską, skalistą, bardzo wymagającą technicznie ścieżką. Potężny kawał sytego enduro.

  Nie mniej ciekawie zapowiada się wizyta na przełęczy Fisser Joch (2490 m n.p.m., najwyższy punkt na trasie wyprawy), z której zjedziemy szlakiem Frommes trail, jak również przejazd znakomitymi trasami 3‑Länder Enduro Trails w okolicach Nauders i przełęczy Reschenpass.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio trudna / trudna) średnio trudna / trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4)Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4) (poziom 4)

  Cena (wpisowe): 1100 zł

  Więcej...

 • 31 sierpnia - 8 września 2021  |  Transalp Brenner - Monte Grappa (Steinach - Bassano)

  wyprawa przez Alpy, 7 dni jazdy

  Transalp Brenner - Monte GrappaTrasa wyprawy prowadzi z okolic Innsbrucka w Austrii, przez Dolomity ku południowym krańcom Alp, które tym razem reprezentuje nie Garda czy Como, lecz masyw Monte Grappa.

  Najwyższym punktem (i niewątpliwie jednym z highlightów tej trasy) jest przełęcz Pfunderer Joch (2568 m n.p.m.) - piękna, wysoka przełęcz w ustronnym otoczeniu, z bardzo długim, ścieżkowym zjazdem. Dalej trasa prowadzi przez Dolomity, których przedstawiać nikomu chyba nie trzeba.

  Wyprawę zakończymy w Bassano del Grappa. Finałowy zjazd z Monte Grappa będzie godnym zwieńczeniem, 'wisienką na torcie' i ukoronowaniem całej 7-dniowej wyprawy. Monte Grappa to ostatni, najdalej na południe wysunięty masyw w tej części Alp - dalej są już tylko równiny, niziny... Od strony południowej, jego zbocza opadają spektakularnie, niemal pionową, 1500-metrową, skalną ścianą. A teraz wyobraźcie sobie wąską, uczepioną tego stromego zbocza, wijącą się dziesiątkami serpentyn ścieżynkę... Z pewnością będzie to godne i zapadające w pamięć zakończenie wyprawy transalpejskiej, nie gorsze niż Garda :)

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio trudna / trudna) średnio trudna / trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4)Poziom trudności: czerwony / czarny (poziom 4) (poziom 4)

  Cena (wpisowe): 1200 zł

  Więcej...

 • 11 - 18 września 2021  |  Transalp Como Route Max (St. Anton - Lago di Como)

  wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy

  Transalp Como Route Max

  Como Route Max to trasa, która stała się już klasykiem - to jedna z najprzyjemniejszych, najciekawszych tras, a w każdym razie moja ulubiona. Relację z transalpu tą trasą możesz przeczytać na blogu 1Enduro.

  Przebiega z St. Anton, w Tyrolu, w Austrii, nad Jezioro Como we Włoszech, po drodze kilkakrotnie zahaczając jeszcze o Szwajcarię. Piękna i bardzo spójna trasa, łącząca przyjemne flowtraile w okolicach Livigno (ścieżkowe rollercoastery w dolinie Val Mora oraz na zjeździe z Passo Trela, jak również widokowy szlak Panoramica di Livigno), z trudniejszymi technicznie, bardziej skalistymi odcinkami o typowo wysokogórskim charakterze, jakimi są przełęcze Fimberpass (2608 m n.p.m.) oraz Fuorcla Minor (2490 m n.p.m.). Całości dopełniają dwa inne transalpejskie klasyki - przełęcze Verbellener Winterjöchl (2320 m n.p.m.) oraz Schlinigpass (2309 m n.p.m.) z niesamowitym kanionem Val d'Uina z wykutym w skale, nad 150-metrową przepaścią pół-tunelem.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio trudna / trudna) średnio trudna / trudna
    Technika jazdy: Poziom trudności: czerwony (poziom 3) (poziom 3)

  Cena (wpisowe): 1100 zł

  Więcej...