Alta Rezia 2015 (Livigno/Bormio) - wyjazdy stacjonarne

Tygodniowe wyjazdy w Alpy ze stałą bazą wypadową w Livigno lub Bormio we Włoszech, w regionie Alta Rezia.

W programie każdego z wyjazdów 6 całodziennych wycieczek po najpiękniejszych i najciekawszych szlakach i ścieżkach w bliższej i dalszej okolicy, w które wplecione będą elementy szkolenia z techniki jazdy.

27 czerwca - 4 lipca 2015  ::  Livigno

22 - 29 sierpnia 2015  ::  Bormio

Livigno Bormio

Każdy z wyjazdów trwa od soboty do soboty - tzn. 7 noclegów w apartamentach (zakwaterowanie od soboty wieczorem do następnej soboty rano), oraz 6 dni jazdy (od niedzieli do piątku włącznie).

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w kilkuosobowych apartamentach (tzn. w pełni wyposażonych mieszkaniach wakacyjnych z kuchnią i łazienką), bez wyżywienia.

Wyżywienie

Wyżywienie - własne. W apartamentach będziemy mieć do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, można więc będzie przygotowywać posiłki samodzielnie i tym samym ograniczyć koszty.

W kilkuosobowej grupie można się z tym fajnie zorganizować - propozycja jest taka, że każdego dnia kto inny ma 'dyżur w kuchni' i przygotowuje obiad dla pozostałych osób - w ten sposób trochę roboty ma się tylko raz, a w pozostałe dni przychodzi się na gotowe. Patent jest sprawdzony, jeśli jest zgrana grupa (a jakoś zawsze tak wychodzi, że jest :) to działa to bardzo fajnie.

Oczywiście, jeśli ktoś preferuje wariant bardziej komfortowy i woli stołować się w restauracjach czy pizzeriach, to nie ma przeciwwskazań.

Dojazd

Dojazd we własnym zakresie. Każdemu z uczestników przekażę kontakty do pozostałych osób, tak aby była możliwość umówienia się na wspólny dojazd. W praktyce wygląda to więc tak, że uczestnicy dojeżdżają własnymi samochodami, przy czym zwykle nikt nie jedzie sam (chyba że tak woli) - zazwyczaj uczestnicy umawiają się między sobą na wspólny dojazd, a ja pomagam to wszystko skoordynować. W ubiegłych latach funkcjonowało to zupełnie dobrze i nikt nie miał problemu z dojazdem.

Program wyjazdu oraz szkolenie

W ciągu tygodniowego pobytu będziemy eksplorować bliższe i dalsze okolice bazy wypadowej zlokalizowanej w Livigno lub Bormio, objeżdżając najpiękniejsze i najciekawsze szlaki i trasy, których tam nie brakuje, bo region Alta Rezia to bezsprzecznie jedna z najlepszych alpejskich miejscówek na rower. Program rowerowy obejmuje 6 całodziennych wycieczek po szlakach całego regionu (nie będziemy się ograniczać tylko do samego Livigno czy Bormio, lecz penetrować również nieco dalsze okolice korzystając w razie potrzeby z samochodów, a także wspomagając się nimi na niektórych, szczególnie długich podjazdach).

W Livigno - m.in. trasy Panoramica Flowtrail i Val Federia Flowtrail, szlaki na przełęczach Alpisella i Passo del Gallo oraz nad sztucznymi jeziorami San Giacomo i Cancano, szlaki w okolicach przełęczy Forcola di Livigno i Passo Bernina, a także jednodniowy wypad na trasy wokół pobliskiego St. Moritz w Szwajcarii.

W Bormio - m.in. szlaki z przełęczy Stelvio, Bocchetta di Forcola, Bocchetta di Pedenolo, trasy nad sztucznymi jeziorami Cancano i San Giacomo i w dolinie Valdidentro, zjazdy Bormio 2000 i Bormio 3000, szlaki w rejonie Santa Caterina Valfurva i z przełęczy Gavia, szlak Pizzini Panoramica, dolina Val Zebru, czy wreszcie wysokogórska przygoda na przełęczy Passo Zebru - 3001m npm!

Program rowerowy obejmuje także elementy szkolenia z techniki jazdy, tzn. podczas wycieczek będziemy ćwiczyć niektóre trudniejsze fragmenty zjazdów, będę udzielał wskazówek, podpowiadał jak przejechać dany odcinek, starał się korygować ewentualne błędy i dzielił się swoim doświadczeniem, tak że będzie okazja do tego, by bezpiecznie i w kontrolowany sposób podnieść swoje umiejętności. Pomogę również ustawić rower (optymalne ustawienie zawieszenia, kokpitu, klamek hamulcowych), pokażę i omówię odpowiednią pozycję podczas jazdy (praca rąk i nóg), technikę jazdy po różnych nawierzchniach, technikę hamowania, pokonywanie ciasnych zakrętów-nawrotów (tzw. agrafek), dobór optymalnej linii przejazdu, etc.

Poziom trudności i charakter tras

Livigno  

Bormio  

Poziom trudności:   Poziom trudności:  
 kondycja:  Kondycja: 3 (średnio-trudna) (średnio trudna)  kondycja:  Kondycja: 3 (średnio-trudna) (średnio trudna)
 technika jazdy:  Technika jazdy: 3-4 (średnio-trudna/trudna) (średnio trudna/trudna)  technika jazdy:  Technika jazdy: 4 (trudna) (trudna)
 

w skali STS (Singletrail-Skala):
średnio: S1 / S1+
maksymalnie: S2

  w skali STS (Singletrail-Skala):
średnio: S1+ / S2
maksymalnie: S2 (ew. krótkie odcinki nieco trudniejsze)

Całodzienne (lub obejmujące co najmniej ok. 2/3 dnia) wycieczki, dystanse od ok. 30-40 do 70 km dziennie (średnio ok. 40-50 km), z sumą podjazdów pomiędzy 1000 a 2000 metrów dziennie (średnio ok. 1000-1500 metrów).

Trasy, po których będziemy jeździć mają charakter typowo MTB, tzn. prowadzą przeważającej części w terenie, i to nie tylko po szutrówkach i drogach gruntowych czy leśnych, ale też jak najwięcej po ścieżkach i szlakach, bo to przecież singletracki są prawdziwą esencją MTB, a wierzcie mi, alpejskie 'single' są wprost bajeczne!

Wyjazd jest adresowany do osób średnio-zaawansowanych i zaawansowanych w jeździe terenowej, posiadających przynajmniej podstawowe umiejętności sprawnego poruszania się na zjazdach w trudniejszym terenie. Ze względu na charakter terenu i tras, po których będziemy jeździć (górskie ścieżki i szlaki), wyjazd nie nadaje się dla osób początkujących, ani takich, które czują się niekomfortowo na zjazdach prowadzących poza drogami szutrowymi, leśnymi czy asfaltowymi i nie są zainteresowane podnoszeniem swoich umiejętności jazdy w nieco trudniejszym terenie.

Przygotowując trasy, tam gdzie to możliwe, będę się starał przygotować również opcjonalne modyfikacje, tzn. łatwiejsze technicznie albo krótsze, mniej wymagające kondycyjnie warianty trasy i w razie potrzeby na jakiś czas rozdzielimy się na 2 grupy. Oczywiście zawsze jest też możliwość zrobienia sobie zupełnie 'dnia odpoczynku', jeśli dla kogoś będzie tego wszystkiego już za dużo.
Plan wyjazdu nie jest sztywny - będziemy go dostosowywać do możliwości i preferencji uczestników, a także warunków pogodowych.

Koszty

Cena wyjazdu wynosi 1500 zł

W cenie zawarte jest zakwaterowanie w apartamentach, oraz cały tygodniowy program rowerowy z opieką przewodnika, tzn. wycieczki po najlepszych i najciekawszych szlakach w okolicy wraz z elementami szkolenia z techniki jazdy.

Z dodatkowych, nie ujętych w cenie kosztów, dochodzą jeszcze tylko dojazd i jedzenie.

Zgłoszenia

Chęć i zamiar udziału w wyjeździe można zgłosić mailem, na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , albo telefonicznie: 500 575 311.

Po otrzymaniu zgłoszenia zarezerwuję dla Ciebie miejsce i poproszę o wpłatę (w ciągu 7 dni) zadatku w wysokości 500 zł. Pozostałą część kwoty należy wpłacić na miesiąc przed wyjazdem.

Grupa będzie się składać z min. 5, max. 11 uczestników (+ przewodnik/organizator - Tomasz Pawłusiewicz)

Pytania?

Jeśli coś jeszcze jest niejasne, albo o coś jeszcze chciałbyś dopytać, to dzwoń (500 575 311) albo pisz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

P.S. Na koniec i na zachętę jeszcze dwa filmiki z ubiegłorocznych wyjazdów - do Bormio...

Autor: Artyr Opyd

...i do Livigno

Autor: Maciej Stadnik