Wyprawy i wyjazdy 2019

Zima

 • 12 - 19 marca 2019  ::  La Palma

  wyjazd stacjonarny z trasami o charakterze enduro

  La PalmaTygodniowy wyjazd na La Palmę ze stałą bazą wypadową w Tazacorte, w zachodniej części wyspy. W programie 6 dni jazdy w stylu enduro w zachwycającej scenerii najpiękniejszej i najbardziej zróżnicowanej ze wszystkich Wysp Kanaryjskich.
  Na podjazdach będziemy się wspomagać busem, by móc skupić się na zjeżdżaniu i zaliczyć epickie zjazdy o trudnym do wyobrażenia przewyższeniu 2400 metrów! - spod szczytu Roque de los Muchachos (2426m npm) na plażę nad oceanem, i to niemal w całości po skalistych, wąskich, technicznych singletrackach. Czy znacie jakieś inne zjazdy o bardziej epickich parametrach? Bo ja nie.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 2 (łatwa) (łatwa)
    Technika jazdy: IMBA Double Black Diamond (bardzo trudna)

  Cena: 1600 zł - obejmuje zakwaterowanie w apartamentach oraz 6-dniowy program rowerowy

  Więcej...

Lato

 • 2 - 10 lipca 2019  |  Transalp Brenner - Monte Grappa (Steinach - Bassano)

  wyprawa przez Alpy, 7 dni jazdy

  Transalp Brenner - Monte Grappa7-dniowa wyprawa z północy na południe Alp, trasą prowadzącą z okolic Innsbrucka i przełęczy Brenner w Austrii, przez przełęcz Pfunderer Joch (2568m npm - najwyższy punkt na trasie wyprawy), a następnie przecinającą Dolomity - w mojej (i nie tylko mojej) opinii - najpiękniejsze góry świata :) Podczas trzech dolomickich etapów, w parku narodowym Fanes - Senes - Braies, na szlaku Strada della Vena u podnóża skalnych turni Cinque Torri, czy u stóp strzelistych Pale di San Martino w parku natury Paneveggio, czekają nas prawdziwe fajerwerki widoków i kilometry bajecznych singletracków.

  Wyprawę zakończymy tym razem nie nad Gardą, lecz w Bassano del Grappa, u podnóża Monte Grappa. Domyślam się, że jako miejsce zakończenia wyprawy, Bassano czy Monte Grappa, nie brzmi dla Ciebie tak dobrze jak Garda, ale uwierz mi - finałowy zjazd z Monte Grappa będzie godnym zwieńczeniem, 'wisienką na torcie' i ukoronowaniem całej 7-dniowej wyprawy.

  Co prawda, Monte Grappa nie jest górą o szczególnie imponującej wysokości - to raptem 1775m npm, co jak na alpejskie warunki nie robi wrażenia. Ale to ostatni, najdalej na południe wysunięty szczyt - dalej są już tylko równiny, niziny... Płasko jak stół. Przy dobrej pogodzie widok ze szczytu sięga aż po Wenecję i Adriatyk. Od strony północnej (tej z której przyjedziemy), zbocza Monte Grappa wznoszą się stosunkowo łagodnie, za to od strony południowej, opadają dużo bardziej spektakularnie, niemal pionową, 1500-metrową, skalną ścianą. A teraz wyobraź sobie wąską, uczepioną tego stromego zbocza, wijącą się dziesiątkami serpentyn ścieżynkę... Trudno o bardziej efektowne i zapadające w pamięć zakończenie wyprawy transalpejskiej... :)

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) (trudna)
    Technika jazdy: Poziom trudności w skali IMBA: Black Diamond (trudna) (trudna)

  Cena (wpisowe): 990 zł

  Więcej...

 • 13 - 20 lipca 2019 oraz 20 - 27 lipca 2019  |  Livigno, region Alta Rezia

  wyjazd stacjonarny, 6 dni jazdy

  13 - 20 lipca 2019  ::  2 przewodników - 2 grupy - 2 poziomy trudności: zaawansowany i średnio-zaawansowany

  20 - 27 lipca 2019  ::  poziom trudności: średnio-zaawansowany

  LivignoTygodniowy wyjazd stacjonarny w Alpy ze stałą bazą wypadową w Livigno w regionie Alta Rezia we Włoszech. W programie wyjazdu 6 całodziennych wycieczek po najpiękniejszych i najciekawszych szlakach i ścieżkach w bliższych i dalszych okolicach Livigno. Pojeździmy także w okolicach Bormio, Santa Caterina Valfurva oraz przełęczy Stelvio i Bernina.

  Livigno to miejsce, którego przedstawiać chyba nie trzeba (a jeśli trzeba, to polecam 3-częściowy przewodnik po Livigno i okolicach na blogu 1Enduro.pl) - w skrócie: dla mnie Livigno i cały region Alta Rezia to najlepszy pod względem rowerowym kawałek Alp!

  Wyjazd w terminie 13-20 lipca 2019 odbędzie się w formule "2-poziomowej", tzn. będzie dwójka przewodników i podzielimy się na 2 grupy - bardziej i mniej zaawansowaną. Grupa zaawansowana będzie jeździć dłuższe i trudniejsze technicznie trasy, natomiast grupa mniej zaawansowana, pod przewodnictwem mojej partnerki Basi, będzie jeździć krótsze i nieco łatwiejsze technicznie trasy. Przypisanie do grup nie jest stałe, tzn. będzie można przeskakiwać z jednej grupy do drugiej, nawet z dnia na dzień, zależnie od samopoczucia i aktualnej oceny własnych możliwości.

  Wyjazd w terminie 20-27 lipca 2019 bez podziału na grupy, z trasami dla średnio zaawansowanych. Podczas tego wyjazdu przewodnikiem i opiekunem grupy będzie Basia Matczak. Basia jest doświadczoną bikerką, byłą zawodniczką, a oprócz tego trenerem personalnym i instruktorką fitness. Trasy w Livigno i okolicach Basia zna doskonale, a przy tym ma doświadczenie w pracy z grupami, więc jestem pewien, że pod jej opieką będziecie w dobrych rękach :)

  Grupa średnio-zaawansowana
  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3 (średnio-trudna) (średnio trudna)
    Technika jazdy: Poziom trudności w skali IMBA: Blue Square (średnio trudna) (średnio trudna)
         
  Grupa zaawansowana
  Poziom trudności: Kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio trudna / trudna) (średnio trudna / trudna)
    Technika jazdy: Poziom trudności w skali IMBA: Black Diamond (trudna)  (trudna)

  Cena: 1500 zł (obejmuje zakwaterowanie w apartamentach oraz 6-dniowy program rowerowy)

  Więcej...

 • 24 - 31 lipca 2019  |  Transalp Tribulaun Route (Stubai - Garda)

  wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy

  Transalp Tribulaun RouteWyprawa wysokogórską trasą Tribulaun Route, to propozycja, którą kieruję w pierwszej kolejności do stałych bywalców moich wypraw, którzy mają już na swoim koncie jeden lub kilka Transalpów, dobrze wiedzą czym jest zdobywanie alpejskich przełęczy i chcieliby jeszcze bardziej zintensyfikować wrażenia z tym związane. Trasa prowadząca z doliny Stubaital w Austrii nad Jezioro Garda we Włoszech, to kwintesencja wysokogórskiego enduro - trudno dostępne przełęcze, surowa, wysokogórska sceneria oraz długie i wymagające technicznie zjazdy po najeżonych skałami alpejskch ścieżkach.

  Najwyższą i najbardziej wysokogórską w swym charakterze przełęczą na tej trasie, jest Pflerscher Scharte (2599m npm) w paśmie Alp Sztubajskich, w masywie Tribulaun. Pomimo relatywnie "niedużej" wysokości (w porównaniu z innymi trasami, które określam jako "wysokogórskie"), ze względu na niezwykle surowe, skaliste otoczenie, a także  najbardziej "soczysty" - bardzo długi, wymagający technicznie zjazd, w pełni zasługuje ona jednak na zaliczenie do kategorii "big mountain enduro". Tam też, na Pflerscher Scharte, czekać nas będzie najcięższe, ok. 2-godzinne podejście - częściowo z rowerem na plecach. Równie długie będzie podejście na przeł. Pinnisjoch (2370m npm) pierwszego dnia wyprawy - a potem równie długi i soczysty (czytaj: skalisty i wymagający technicznie, z ciasnymi zakrętami-nawrotkami) zjazd. Ale na tym właśnie polega urok takiej wysokogórskiej trasy - że tu czy tam rower trzeba wprowadzić czy wnieść na plecach (i nie jest to kwestia 5 minut podejścia, ale raczej godziny czy dwóch). Nagrodą za trudy będzie fenomenalna, wysokogórska sceneria oraz kapitalne, długie zjazdy krętymi, skalistymi alpejskimi singletrackami.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 4 (trudna) (trudna)
    Technika jazdy: Poziom trudności w skali IMBA: Double Black Diamond (bardzo trudna) (trudna / bardzo trudna)

  Cena (wpisowe): 990 zł

  Więcej...

 • 24 - 31 sierpnia 2019  |  Transalp Como Route Max (St. Anton - Lago di Como)

  wyprawa przez Alpy, 6 dni jazdy

  Transalp Como Route MaxTransalp Como-Route to jedna z najbardziej lubianych przez uczestników tras. Prowadzi z St. Anton w Tyrolu, w Austrii, nad Jezioro Como we Włoszech, po drodze kilkukrotnie zahaczając jeszcze o Szwajcarię. W tym roku, podobnie jak w 2015 oraz 2018, zrobimy dłuższy, bo 6-dniowy i zarazem trudniejszy technicznie wariant tej trasy, prowadzący przez przełęcze Fimberpass i Septimerpass.

  Piękna i bardzo spójna trasa, łącząca przyjemne flowtraile w okolicach Livigno (do których zaliczam ścieżkowe rollercoastery w dolinie Val Mora oraz na zjeździe z przełęczy Passo di Trela, jak również widokowy szlak Panoramica di Livigno), z trudniejszymi technicznie, bardziej skalistymi przełęczami o typowo wysokogórskim charakterze, jakimi są Fimberpass (2608m npm, najwyższy punkt na trasie wyprawy), Fuorcla Minor (2490m, powyżej przełęczy Bernina) oraz Septimerpass (2310m). Całości dopełniają dwa inne transalpejskie klasyki - przełęcze Verbellener Winterjöchl (2320m) oraz Schlinigpass (2309m) z niesamowitym kanionem Val d'Uina z wykutym w skale, nad 150-metrową przepaścią pół-tunelem.

  Oprócz przełęczy i górskich szlaków, po drodze odwiedzimy też kilka znanych i pełnych uroku alpejskich miejscowości: St. Anton am Arlberg (skąd rozpoczniemy wyprawę) oraz Ischgl w Tyrolu, w Austrii (należące do najbardziej znanych i renomowanych ośrodków narciarskich na świecie), niezwykle urokliwe Scuol w Szwajcarii, dobrze znane i lubiane włoskie Livigno, czy wreszcie ekskluzywne St. Moritz (znowu w Szwajcarii). Wyprawę zakończymy po 6 dniach jazdy w Colico, na północnych krańcach ciepłego i pięknie położonego pośród gór jeziora Como.

  Poziom trudności:         Kondycja: Kondycja: 3/4 (średnio trudna / trudna) (średnio trudna / trudna)
    Technika jazdy: Poziom trudności w skali IMBA: Blue Square (średnio trudna) / Black Diamond (trudna) (średnio trudna / trudna)

  Cena (wpisowe): 990 zł

  Więcej...