Teneryfa 2016

teneryfa-2016

Zimowe wypady do "krainy wiecznej wiosny" na stałe weszły już do repertuaru Transalp.pl, jednak tej zimy, oprócz styczniowej Gran Canarii, mam dla Was jeszcze jedną propozycję: Teneryfa, 17-24 marca 2016.

To wyjazd o nieco innym charakterze niż ten na Gran Canarię - łatwiejszy technicznie i zorientowany bardziej na rozległą eksplorację wyspy - pięknej i fascynującej wulkanicznymi osobliwościami, egzotyczną roślinnością, oraz niezwykłą różnorodnością krajobrazów i stref klimatycznych (dzięki czemu często bywa określana mianem "kontynentu w miniaturze"). Dziewczyny i chłopaki, zapraszam na Teneryfę!

Termin wyjazdu: 17-24 marca 2016

Wylot z Warszawy, Katowic lub Poznania 17.03.2016 (czwartek), powrót 24.03.2016 (czwartek).

W programie 6 dni jazdy po drogach i bezdrożach tej pięknej i zachwycającej niezwykłością wulkanicznych krajobrazów wyspy. Na podjazdach częściowo będziemy się wspomagać busem.
Pogoda na Teneryfie w marcu jest idealna na rower, temperatury wiosenne, w okolicach 20 stopni, jest przyjemnie ciepło, ale nie za gorąco.

Poziom trudności
kondycja: Technika jazdy: 3 (średnio trudna) (średnio trudna)  długie trasy od 50 do nawet 100 km dziennie, ale za każdym razem rozpoczynające się od wyjazdu busem na wysokość powyżej 2000 m npm (a kończące na poziomie morza)
suma podjazdów od 500 do 1400 m dziennie
technika jazdy:  Kondycja: 2/3 (łatwa / średnio trudna) (łatwa / średnio trudna) trasy o charakterze MTB, prowadzące w przeważającej części w terenie, o umiarkowanym poziomie trudności (w zakresie umiejętności zjazdowych)
nawierzchnie: szutry (popioły wulkaniczne), drogi leśne, drogi gruntowe, a także asfalty (o niewielkim ruchu samochodowym)
dla chętnych nie zabraknie także trudniejszych zjazdów w terenie szlakami i ścieżkami o poziomie trudności S1 i S2

Zakwaterowanie i wyżywienie

Naszą bazą wypadową na Teneryfie, skąd będziemy eksplorować okolicę, będzie leżąca nad oceanem, po północnej stronie wyspy (tej bardziej zielonej, nieco bardziej kapryśnej pogodowo, ale za to zdecydowanie bardziej interesującej z punktu widzenia tras i możliwości do jazdy na rowerze), miejscowość Puerto de la Cruz.

Zakwaterowanie w dobrej klasy hotelu 3-gwiazdkowym, w pokojach 2-osobowych, z wyżywieniem half-board, czyli 2 posiłki dziennie - śniadania i obiadokolacje.

Program wyjazdu

Program wyjazdu obejmuje 6 całodziennych wycieczek po najciekawszych i najpiękniejszych zakątkach Teneryfy. Ze względu na specyfikę i topografię wyspy, każdy dzień będziemy rozpoczynać od wyjazdu busem na płaskowyż u podnóża wulkanu Teide, na wysokość powyżej 2000 m npm, i dopiero stamtąd rozpoczniemy jazdę. Dzięki temu unikniemy długiego i nużącego podjeżdżania ruchliwymi drogami w stosunkowo mało ciekawym otoczeniu, a w zamian za to zdecydowanie zwiększymy swój zasięg działania, by móc objechać i zobaczyć maksymalnie dużo spośród zaskakujących swoją różnorodnością krajobrazów, szaty roślinnej i stref klimatycznych tej niesamowitej wyspy.

Pomimo tego, że każdą z tras rozpoczynać będziemy od wyjazdu busem, zdecydowanie nie będą to jednak trasy wyłącznie zjazdowe - nastawcie się raczej na długie i rozległe (od 50 do nawet 100 km dziennie), epickie wycieczki z podjazdami i trawersami, o sumie podjazdów od 500 do 1400 metrów dziennie (oczywiście mowa o sumie przewyższeń, czyli metrach w pionie i bez wliczania w to podjazdu busem).

Objedziemy i zobaczymy wulkaniczne osobliwości i księżycowe krajobrazy w Parku Narodowym Teide, gęste, zielone, lasy tropikalne w otaczającym go parku naturalnym Corona Forestal, odwiedzimy też lasy Esperanza, oraz niewysokie, ale niezwykle malownicze góry Anaga w północno-wschodniej części wyspy i w masywie Teno w części północno-zachodniej.

Charakter tras

Trasy, którymi będziemy jeździć na Teneryfie mają charakter typowo MTB, tzn. będziemy jeździć w przeważającej części w terenie. Dominować będą długie, epickie trasy o umiarkowanym poziomie trudności technicznych, po nawierzchniach szutrowych, popiołach wulkanicznych, drogach leśnych i gruntowych i w ograniczonym zakresie także drogach asfaltowych o niewielkim ruchu samochodowym. Nie zabraknie także i trudniejszych technicznie zjazdów wąskimi ścieżkami (bo przecież to singletracki są esencją MTB, więc na żadnym wyjeździe który organizuję zabraknąć ich nie może), tym razem to jednak nie one będą nadawały ton.

Rowery

Rowery najlepiej będzie wypożyczyć na miejscu. W Puerto de la Cruz są w sumie 3 wypożyczalnie oferujące przyzwoite i nadające się do jazdy terenowej rowery. Dostępne są dobrej i średniej klasy hardtaile: Canyon Grand Canyon AL SLX 8.9 (koła 29'', aluminiowa rama, amortyzator Fox, osprzęt Deore XT, rocznik 2015) - cena za wypożyczenie na 6 dni: 135 euro; Radon ZR Race 29er 6.0 lub Radon ZR Team 7.0 (koła odpowiednio 29'' lub 26'', amortyzator Rock Shox Reba RL, osprzęt Shimano Deore/SLX, rocznik 2014/2013) - 110 euro (za 6 dni); Cube Attention SL 29er (koła 29'', amortyzator Rock Shox XC32, osprzęt Shimano Deore) - 118 euro (za 6 dni); Orbea Master Alma H29 lub Cube Analog 29 (koła 29'', rama, amortyzator Rock Shox XC30, osprzęt Shimano Alivio/Deore) - 112 euro (za 6 dni). Rowery - wybrane modele, w odpowiednim rozmiarze, będą dla nas zarezerwowane przed przyjazdem i będą czekały na odbiór.

Koszty

Koszt udziału w wyjeździe to 3000 zł.

Cena zawiera przelot, 7 noclegów w hotelu, wyżywienie (2 posiłki dziennie, tzn. śniadania i obiadokolacje), transfer z i na lotnisko, oraz 6-dniowy program rowerowy.

Dodatkowe, nie ujęte w tej cenie koszty to: wypożyczenie lub transport roweru (wypożyczenie: 110-135 euro za cały tydzień za dobrej lub średniej klasy hardtaila; ewentualnie transport własnego roweru w samolocie wraz z transferami pomiędzy lotniskiem a hotelem - orientacyjnie ok. 120 euro) oraz ok. 75-90 euro na przejazdy busem.

Dla jasności: przelot, hotel, wyżywnienie i transfer dostarcza biuro podróży (Itaka, bądź inne, duże, renomowane i pewne biuro podróży, jeśli jego oferta będzie lepsza) - w tym zakresie ja tylko pośredniczę w wyborze optymalnej oferty.

Zgłoszenia

Chęć i zamiar udziału w wyjeździe można zgłosić mailem, na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , albo telefonicznie: 500 575 311.

Po otrzymaniu zgłoszenia zarezerwuję dla Ciebie miejsce i poproszę o wpłatę (w ciągu 7 dni) połowy należności za wyjazd. Drugą połowę kwoty należy wpłacić w terminie do 31 stycznia 2016.

Grupa będzie się składać z min. 5, max. 11 uczestników (+ przewodnik/organizator - Tomasz Pawłusiewicz)

 

...i jeszcze parę słów o Teneryfie

Teneryfa jest należącą do archipelagu Wysp Kanaryjskich wyspą na Oceanie Atlantyckim, położoną ok. 300 km na północny zachód od wybrzeży Afryki (Maroka i Sahary Zachodniej). Teneryfa jest największą i najwyższą spośród Wysp Kanaryjskich. Jest to górzysta wyspa pochodzenia wulkanicznego, najwyższy szczyt - Pico del Teide osiąga wysokość 3718 m npm. Stożek wulkanu wraz z ogromną kalderą (Cañadas del Teide) o średnicy do 15 km i obwodzie około 40 km oraz otaczającym je płaskowyżem, jest objęty ochroną w ramach Parku Narodowego Teide (Parque Nacional del Teide).

Klimat Teneryfy jest określany mianem "wiecznej wiosny" - z umiarkowanymi temperaturami (przez cały rok), dużą ilością dni słonecznych oraz rzadkimi i nieregularnymi opadami. Niezależnie od pory roku mamy tu niemalże gwarancję dobrej pogody. W marcu temperatury na wybrzeżu, w ciągu dnia oscylują wokół 20 stopni (wyżej, w górach jest oczywiście odpowiednio chłodniej), woda w oceanie ma ok. 18 stopni.

Teneryfa (podobnie jak sąsiednia Gran Canaria) często bywa nazywana "kontynentem w miniaturze". Pomimo niewielkiej powierzchni, wyspa ma bowiem zróżnicowany klimat, co jest spowodowane jej przedzieleniem przez wysokie pasmo górskie. W północnej i północno-wschodniej części wyspy pogoda jest nieco bardziej kapryśna, opady są częstsze, a temperatury nawet o kilka stopni niższe, niż na suchym i bardziej słonecznym południu wyspy. Po północnej stronie, charakterystyczną cechą klimatu jest tworzenie się na wysokości pomiędzy 1000 a 1500 m npm pasma chmur (wewnątrz których jest bardzo wilgotno, chłodno i mgliście, natomiast po wyjechaniu powyżej możemy się cieszyć krystalicznie czystym błękitem nieba i niesamowitymi widokami niczym z okien samolotu, gdzie wszystko wokół jest skąpane w słońcu, a pod sobą mamy białą pierzynkę chmur...). Te mocno zróżnicowane warunki klimatyczne mają wpływ na szatę roślinną - północno-wschodnia część wyspy jest zielona, występują tam gęste lasy tropikalne i bujna roślinność, natomiast część południowo-zachodnia jest znacznie uboższa w szatę roślinną, miejscami wręcz pustynna. W ciągu jednego dnia można tu więc jeździć w kilku różnych strefach klimatycznych i związanych z nimi piętrami roślinności.

Pod względem tras rowerowych, ich zróżnicowania i zagęszczenia, a także ze względów strategicznych związanych z planowaniem tras wycieczek, zdecydowanie ciekawiej i korzystniej prezentuje się północna część wyspy - i dlatego to właśnie tam, w Puerto de la Cruz założymy naszą bazę wypadową, z której będziemy eksplorować wyspę (a nie na południu, gdzie trafia znaczna większość przybywających na Teneryfę turystów). Pomimo nieco bardziej kapryśnego klimatu, także w tej części wyspy, nawet w środku zimy jest przyjemnie ciepło (temperatury w okolicach 20 stopni), dzięki czemu można jeździć w krótkich rękawkach. Na rower - idealnie. Jest też wystarczająco ciepło, by móc kąpać się w oceanie - nawet w zimie temperatura wody (18-19 stopni) jest wyższa niż bywa w Bałtyku latem!

Zobaczcie zresztą sami - zdjęcia z poprzedniego, rozpoznawczego wyjazdu w listopadzie 2014:

Teneryfa, listopad 2014 - fotorelacja