Gran Canaria 2016

grancanaria-2016

Nie wiem jak z Wami, ale mnie jesienno-zimowa aura w ogóle nie nastraja do jazdy na rowerze. Szaro, zimno, wszędzie pełno błota... - nie cierpię tego! Ale to jeszcze nie powód, by przez te kilka miesięcy w roku rezygnować z jazdy. Tym czym w lecie Alpy, są dla mnie zimą Wyspy Kanaryjskie!

Kanary to "kraina wiecznej wiosny" i prawdziwy raj dla spragnionych słońca miłośników górskiego enduro i technicznych singletracków. Nawet w środku zimy pogoda, widoki, trasy i warunki do jazdy są rewelacyjne! Zakochałem się w Wyspach Szczęśliwych (bo tak nazywali je już starożytni) i chcę tam wracać co roku, każdej zimy.

Dziewczyny i chłopaki, zapraszam na Gran Canarię!

bikeBoard - magazyn rowerowy"[...] polecamy styczniowy wyjazd na Gran Canarię organizowany przez naszego zaprzyjaźnionego, alpejskiego (a w zimie kanaryjskiego) przewodnika i organizatora, Tomka Pawłusiewicza z Transalp.pl.
Tomek zna wyspę bardzo dobrze i potrafi przygotować trasy o każdym poziomie trudności, zawsze ma też w zanadrzu różne warianty pozwalające albo ułatwić, albo jeszcze bardziej doprawić technicznymi singletrackami każdą trasę. W programie wyjazdu jest też szkolenie z techniki jazdy, tak że będzie okazja do tego, by bezpiecznie i w kontrolowany sposób podnieść swoje umiejętności.
" (źródło: bikeboard.pl)

Termin wyjazdu: 12-19 stycznia 2016

Wylot z Warszawy 12.01.2016 (wtorek), powrót 19.01.2016 (wtorek).

W programie 6 dni jazdy w stylu all-mountain i enduro po najlepszych ścieżkach tej przepięknej i cudownie egzotycznej wyspy. Na podjazdach częściowo będziemy się wspomagać busem.
Pogoda na Gran Canarii w styczniu jest idealna na rower, temperatury w okolicach 20 stopni, przyjemnie ciepło (na pewno można jeździć na krótko!) i nie za gorąco.

Poziom trudności
kondycja: Kondycja: 3 (średnio trudna) (średnio trudna)  trasy pomiędzy 40 a 80 km dziennie, z sumą podjazdów od 800 do 1500 m dziennie
na podjazdach częściowo będziemy się wspomagać busem
technika jazdy:  Technika jazdy: 4 (trudna) (trudna) charakter tras: all-mountain / enduro
zjazdy w terenie szlakami i ścieżkami o poziomie trudności S2
(opcjonalnie możliwość skorzystania z ułatwień i alternatywnych wariantów tras - zjazdów asfaltami, szutrami lub drogami gruntowymi)

Zakwaterowanie i wyżywienie

Naszą bazą wypadową na Gran Canarii, skąd będziemy eksplorować okolicę, będzie leżąca nad oceanem, na południu wyspy, miejscowość Maspalomas.

Zakwaterowanie w dobrej klasy hotelu 3-gwiazdkowym, w pokojach 2-osobowych, z wyżywieniem half-board, czyli 2 posiłki dziennie - śniadania i obiadokolacje.

Program wyjazdu

Program wyjazdu obejmuje 6 całodziennych wycieczek po najlepszych, najpiękniejszych i najciekawszych szlakach Gran Canarii. Trasy o zróżnicowanym poziomie trudności, pomiędzy 40 a 80 km dziennie, z sumą podjazdów pomiędzy 800 a 1500 m.

Przy eksplorowaniu wyspy, na podjazdach będziemy się wspomagać busem, żeby szybciej i łatwiej dostać się wgłąb wyspy, w wyższe partie gór (bo Gran Canaria jest bardzo górzysta - najwyższy szczyt, Pico de las Nieves, ma 1949m, a zjeżdża się na poziom morza).

Dzięki temu będziemy mogli po pierwsze zmaksymalizować przyjemność i frajdę ze zjeżdżania (po w dużej części dosyć wymagających technicznie, skalistych i kamienistych ścieżkach, którymi charakteryzuje się Gran Canaria), a po drugie zwiększyć zasięg działania, by móc więcej zobaczyć i objechać większy fragment tej pięknej i fascynującej egzotycznymi krajobrazami wyspy.

Nie będą to jednak trasy wyłącznie zjazdowe - będziemy robić także długie i rozległe, epickie wycieczki z podjazdami i trawersami, o sumie podjazdów nawet do 1500 metrów (w pionie!) dziennie (nie licząc podjazdu busem) - tyle że rozpoczynając jazdę na poziomie 1949 m npm (Pico de las Nieves), albo 1500 czy nawet 1200m npm, a kończąc na poziomie morza :)

Charakter tras

Trasy, które przygotowałem mają charakter typowo MTB (all-mountain / enduro), tzn. będziemy jeździć w przeważającej części w terenie, i to nie tylko po szutrówkach i drogach gruntowych, ale też jak najwiecej po ścieżkach i szlakach, bo to przecież singletracki są prawdziwą esencją MTB, a wierzcie mi - na Gran Canarii singletracki są wprost bajeczne!

Wyjazd jest adresowany do osób średnio-zaawansowanych i zaawansowanych w jeździe MTB. Szlaki na Gran Canarii są w przeważającej części dość trudne technicznie (głównie poziom trudności S2). Łatwych czy choćby średnio trudnych szlaków jest mniej. Ale w górach jest też bardzo dużo świetnych szutrówek i nieutwardzonych dróg gruntowych, a także wąskich i krętych asfaltów o znikomym ruchu samochodów.

Trasy, po których będziemy jeździć, będą zróżnicowane - pojeździmy (i poćwiczymy technikę) w cięższym terenie, po wąskich, wymagających technicznie ścieżkach, ale będzie też i trochę jazdy w nieco łatwiejszym technicznie terenie.

Co ważne i do czego zawsze przykładam uwagę przygotowując trasy - tam gdzie to możliwe, będą 2 warianty trasy - łatwiejszy i trudniejszy technicznie i/albo kondycyjnie. Tzn. jeśli jest trasa z ciężkimi, wymagającymi technicznie zjazdami, to w miarę możliwości staram się znaleźć też inny, łatwiejszy wariant dla tych, którzy radzą sobie w terenie trochę słabiej, albo po prostu wolą łagodniejsze zjazdy i wtedy na jakiś czas rozdzielimy się na dwie grupy. Robiliśmy tak już wielokrotnie podczas wcześniejszych wyjazdów i wiem, że to się sprawdza.

Rowery

Rowery najwygodniej jest wypożyczyć na miejscu. Dostępna jest niemal cała paleta modeli Cannondale'a - zarówno fulle jak i sztywniaki, są także szosówki. Wszystkie rowery są z aktualnych roczników (2015 i 2016) i w znakomitym stanie technicznym.

Wypożyczenie dobrej klasy fulla kosztuje od 144 euro wzwyż (za cały tydzień). Dostępne modele to: Cannondale Habit 5 (koła 27,5'', skok zawieszenia 120mm, rocznik 2016) - cena za wypożyczenie to 24 euro za dzień (przy wypożyczeniu na 6 dni); Cannondale Trigger 3 (koła 27,5'', skok 140mm, rocznik 2015) - 33 euro za dzień; Cannondale Bad Habit 1 (grube koła 27+, skok 120 mm, rocznik 2016) - 34 euro za dzień; Cannondale Jekyll 3 (enduro, koła 27,5'', skok 160 mm, roczniki 2015 i 2016) - 36 euro za dzień; Cannondale Scalpel Carbon 3 (koła 29'', skok 100mm, rocznik 2016) - 34 euro za dzień. Dostępne są też sztywniaki (hardtaile), aczkolwiek na wymagające grancanaryjskie szlaki polecam raczej jednak fulla.

Rowery - wybrane modele, w odpowiednim rozmiarze, będą dla nas zarezerwowane przed przyjazdem i będą czekały na odbiór.

Jest też możliwość zabrania własnego roweru, choć ze względu na to, że różnica kosztów pomiędzy transportem roweru w samolocie (wraz z transferami pomiędzy lotniskiem a hotelem), a jego wypożyczeniem na miejscu nie jest duża, to rekomenduję właśnie wypożyczenie go, tym bardziej, że oferta wypożyczalni jest bardzo bogata, a rowery są niemalże nowe i w naprawdę świetnym stanie.

Koszty

Koszt udziału w wyjeździe to 3000 zł.

Cena zawiera przelot, 7 noclegów w hotelu, wyżywienie (2 posiłki dziennie, tzn. śniadania i obiadokolacje), transfer z i na lotnisko, oraz 6-dniowy program rowerowy.

Dodatkowe, nie ujęte w tej cenie koszty to: wypożyczenie roweru (od 144 euro wzwyż za cały tydzień za dobrej klasy fulla) oraz ok. 50-60 euro na przejazdy busem.

Dla jasności: przelot, hotel, wyżywnienie i transfer dostarcza biuro podróży (Itaka, bądź inne, duże, renomowane i pewne biuro podróży, jeśli jego oferta będzie lepsza) - w tym zakresie ja tylko pośredniczę w wyborze optymalnej oferty.

Zgłoszenia

Chęć i zamiar udziału w wyjeździe można zgłosić mailem, na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , albo telefonicznie: 500 575 311.

Po otrzymaniu zgłoszenia zarezerwuję dla Ciebie miejsce i poproszę o wpłatę (w ciągu 7 dni) połowy kwoty. Drugą połowę kwoty należy wpłacić na miesiąc przed wyjazdem.

Grupa będzie się składać z min. 5, max. 11 uczestników (+ przewodnik/organizator - Tomasz Pawłusiewicz)

 

...i jeszcze parę słów o Gran Canarii

Gran Canaria jest należącą do archipelagu Wysp Kanaryjskich wyspą na Oceanie Atlantyckim, położoną ok. 200 km na północny zachód od wybrzeży Afryki (Maroka i Sahary Zachodniej). Jest to górzysta wyspa pochodzenia wulkanicznego, najwyższy szczyt - Pico de las Nieves osiąga wysokość 1949 m npm. Od usytuowanego w centralnej części wyspy szczytu promieniście rozchodzą się kaniony zwane barrancos.

Klimat Gran Canarii jest określany mianem "wiecznej wiosny" - z umiarkowanymi temperaturami (przez cały rok), dużą ilością dni słonecznych oraz rzadkimi i nieregularnymi opadami. Niezależnie od pory roku mamy tu niemalże gwarancję dobrej pogody. W styczniu temperatury na wybrzeżu, w ciągu dnia wahają się w granicach 18-23 stopni (wyżej, w górach jest oczywiście nieco chłodniej), a woda w oceanie ma ok. 18-19 stopni. Deszcz należy do rzadkości, nawet w zimie statystycznie przypadają tu tylko 3 dni w miesiącu kiedy spada ponad 1 mm deszczu na metr kwadratowy. Opady są więc rzadkie, choć kiedy już wystąpią, potrafią być obfite i gwałtowne.

Inaczej mówiąc, nawet w środku zimy jest przyjemnie ciepło (spokojnie można jeździć "na krótko" - krótkie rękawki, krótkie nogawki), ale nie za gorąco. Na rower - idealnie. Jest też wystarczająco ciepło, by móc kąpać się w oceanie (nawet w styczniu woda jest cieplejsza niż bywa w Bałtyku latem!)

Gran Canaria bywa nazywana "kontynentem w miniaturze". W ciągu jednego dnia można tu jeździć w kilku różnych strefach klimatycznych i związanych z nimi piętrami roślinności, które na północy wyspy wyglądają zupełnie inny niż w części południowej! Wystarczy odjechać parę kilometrów od zabetonowanego i zurbanizowanego wybrzeża, w górę, wgłąb wyspy, by się znaleźć w zupełnie innym świecie. Pięknym, egzotycznym, dziewiczym. Kaktusy, agawy, opuncje... - pełna egzotyka!

Zobaczcie zresztą sami - zdjęcia z poprzednich wyjazdów:

Gran Canaria, styczeń 2015 - fotorelacja

Gran Canaria, styczeń 2014 - fotorelacja

Gran Canaria, marzec 2013 - fotorelacja

 

Jak się udały poprzednie wyjazdy?

Oddaję głos uczestnikom:

Marek: "Super miejsce, świetne ścieżki i szutry, i to wszystko bez marnowania czasu na błądzenie, idealna pogoda, a lodowaty bicz na Pico de las Nieves tylko dodał smaczku i pozwolił docenić ciepełko w dolinach.... Rowery - przynajmniej mój - świetne. Szkolenie na ścieżkach pozwoliło się przełamać, więc myślę teraz będzie łatwiej trochę podszkolić technikę :) Jeszcze raz dzięki za całą wyprawę!"

Marta: "Chciałoby się rzec, że nie było nas przeszło miesiąc, przynajmniej ja mam takie odczucie - dużo wrażeń w dość krótkim czasie pozwoliło się zresetować i odpocząć psychicznie od zawodowej materii. I o to chodziło! Tomku, jeszcze raz wielkie dzięki za organizację i zapewnienie niesamowitych przeżyć."

Sylwia: "Dziękuję jeszcze raz za wspólnie spędzony intensywnie i aktywnie czas :) Było MEGA!!! - :D"
"Super miejsce, ciekawi ludzie, pogoda, rowery... Ehh jest co wspominać. Dzięki Tomkowi dużo się nauczyłam, ale przede wszystkim wiem ile się jeszcze muszę nauczyć! Dzięki, do zobaczenia na kolejnych wyprawach :)"

Ola: "Tomku, jeszcze raz wielkie dzięki za wspólne wyprawy, wsparcie i cenne wskazówki. Wyjazd zadziałał pozytywnie i podkręcił moją chęć do szkolenia się w technice jazdy i pracy nad wydolnością, ciekawe na jak długo... :)))"

Pogoda

Jaka jest pogoda w styczniu na Gran Canarii?

Klimat Wysp Kanaryjskich jest łagodny, określany mianem "wiecznej wiosny". Oznacza to brak wyraźnie zróżnicowanych pór roku, i niewielkie wahania temperatur zarówno w ciągu roku, jak i między dniem a nocą, co jest związane z oddziaływaniem oceanu. W styczniu, na wybrzeżu, w ciągu dnia temperatury wahają się w granicach 18-23 stopni (wyżej, w górach jest oczywiście nieco chłodniej), a woda w oceanie ma ok. 18-19 stopni.

Inaczej mówiąc, nawet w środku zimy, w styczniu, jest przyjemnie ciepło (na pewno można jeździć "na krótko" - krótkie rękawki, krótkie nogawki), ale nie za gorąco. Na rower - idealnie. Jest też wystarczająco ciepło, by móc kąpać się w oceanie (nawet w styczniu woda jest cieplejsza niż w Bałtyku latem!)

Opady są rzadkie i nieregularne. W lecie deszcz nie pada w ogóle, a niewielkie opady występują jedynie zimą i na początku wiosny. W styczniu, na Gran Canarii statystycznie przypadają 3 dni z opadami deszczu na miesiąc. Opady są więc bardzo rzadkie, choć kiedy już wystąpią, potrafią być obfite i gwałtowne.

Wyspy Kanaryjskie cechują się także dużym nasłonecznieniem, co jest związane z obecnością Wyżu Azorskiego.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze zależność klimatu od topografii wyspy. Chmury i wilgotne masy powietrza przynoszone przez wiatry pasaty z kierunku północno-wschodniego, znad oceanu, natrafiając na masywy górskie w centrum wyspy zatrzymują się na nich, wilgoć się kondensuje i jest oddawana w postaci opadów deszczu lub mgły. W efekcie, Gran Canaria (podobnie jak pozostałe, górzyste wyspy - Teneryfa, La Palma, Gomera) dzieli się klimatycznie na dwie, bardzo od siebie różne połowy - północno-wschodnia część jest nieco chłodniejsza i bogatsza w opady, podczas gdy część południowa i zachodnia jest zdecydowanie bardziej sucha, cieplejsza i nasłoneczniona. My będziemy mieszkać w Maspalomas - na samym południu :)

Te różnice klimatyczne pomiędzy północną a południową częścią wyspy mają też swoje odbicie w szacie roślinnej. Na suchym południu roślinność jest uboższa - występują sukulenty (rośliny przystosowane do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody) np. kaktusy, opuncje, agawy, aloes. Północna część wyspy jest natomiast dużo bardziej zielona, roślinność jest bujna, występują też gęste lasy tropikalne.

I to właśnie dlatego, dzięki tej różnorodności klimatycznej i zróżnicowanej roślinności Gran Canaria często określana jest mianem "kontynentu w miniaturze" :)

Zródła: Wikipedia: pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Wysp_Kanaryjskich#Klimat
Portal pogodowy yr.no: www.yr.no/place/Spain/Canary_Islands/Maspalomas/statistics.html