Strona główna Livigno 2024
Livigno - obóz stacjonarny

6-13 lipca 2024  |  Livigno

obóz stacjonarny, 6 dni jazdy

Tygodniowy wyjazd stacjonarny ze stałą bazą wypadową w Livigno, we Włoszech, z trasami o charakterze endurodla średnio zaawansowanych. W programie 6 całodziennych wycieczek po najpiękniejszych i najciekawszych szlakach i ścieżkach w bliższych i dalszych okolicach Livigno.

Przewodnikiem i opiekunem grupy będzie Basia Matczak. Basia jest doświadczoną riderką, byłą zawodniczką, a oprócz tego trenerem personalnym i instruktorką pilates. Trasy w Livigno i okolicach zna doskonale, a przy tym ma doświadczenie w pracy z grupami, więc wiem, że pod jej opieką będziecie w dobrych rękach :)

Na trasie Suvretta Loop, w okolicach St. Moritz (ok. 1 godz. jazdy od Livigno)Na trasie Suvretta Loop, w okolicach St. Moritz (ok. 1 godz. jazdy od Livigno). Na zdjęciu Basia - wasza przewodniczka po Livigno i okolicach)

Poziom trudności i charakter tras

Poziom trudności
kondycja: Kondycja: 3 (średnio trudna) (średnio trudna)  trasy pomiędzy 30 a 50 km dziennie, z sumą podjazdów pomiędzy 800 a 1200 m na dzień
technika jazdy: Poziom trudności zjazdów: trasy niebieskie (średnio trudne) oraz czerwone (trudne) / Poziom trudności zjazdów: trasy niebieskie (średnio trudne) oraz czerwone (trudne) (poziom 2) Poziom trudności zjazdów: Poziom trudności zjazdów: trasy niebieskie (średnio trudne) oraz czerwone (trudne) / Poziom trudności zjazdów: trasy niebieskie (średnio trudne) oraz czerwone (trudne) trasy niebieskie (średnio trudne) oraz czerwone (trudne)


Trasy, po których będziemy jeździć mają charakter enduro, prowadzą w przeważającej części w terenie, i to nie tylko po szutrówkach i drogach gruntowych czy leśnych, ale też jak najwięcej po ścieżkach i szlakach, bo to przecież singletracki są prawdziwą esencją MTB, a alpejskie 'single' w okoliach Livigno są wprost bajeczne!

Wyjazd jest adresowany do osób średnio-zaawansowanych (lub zaawansowanych), jeżdżących w stylu enduro, czujących się swobodnie na zjazdach w trudniejszym terenie. Ze względu na charakter terenu i tras, po których będziemy jeździć (górskie ścieżki i szlaki), wyjazd nie nadaje się dla osób początkujących, ani takich, które nie czują się komfortowo na zjazdach prowadzących w trudniejszym technicznie terenie, poza drogami szutrowymi czy leśnymi.

Livigno - szlak PanoramicaSzlak Panoramica di Livigno

O Livigno

Livigno to niewielka miejscowość w Alpach Retyckich, we Włoszech, tuż przy granicy ze Szwajcarią. Jest znane i popularne głównie wśród miłośników sportów zimowych (w dużej mierze również dlatego, że stanowi strefę wolnocłową ;) Według mnie, latem Livigno ma jednak znacznie więcej do zaoferowania, niż zimą.

Livigno to moja ulubiona miejscówka na rower w Alpach. To miejsce, które równie mocno spodoba się doświadczonym, zaawansowanym riderom, jak i tym, którzy dopiero niedawno rozpoczęli swoją przygodę z enduro i zdobyli pierwsze szlify w jeździe po górach. To idealne miejsce na pierwszy kontakt z Alpami dla tych, którzy nie są pewni czy podołają trudom Transalpu (jak również tych, którzy preferują jazdę "na lekko", bez obciążenia wyprawowym plecakiem).

Livigno to miejsce bardzo przyjazne rowerzystom, które od wielu lat inwestuje w rozwój infrastruktury dla nich (i to nie tylko tych górskich, ale również szosowych), a także rozbudowę i utrzymanie istniejących szlaków. Bo to właśnie najbardziej wyróżnia Livigno, albo wręcz czyni go wyjątkowym - dbałość o jakość i utrzymanie szlaków, by miały flow i były w jak największym stopniu przejezdne.

Po szlakach w całej okolicy (tak, mowa właśnie o górskich szlakach, a właściwie sieci szlaków, prowadzących przez doliny, przełęcze i szczyty - a nie o kompleksie tras rowerowych) regularnie kursuje ekipa, która na bieżąco je naprawia, usuwa skutki erozji, oczyszcza z nadmiaru luźnych kamieni, wyrównuje. Dzięki temu, okoliczne, całkiem przecież wysokie góry, są dostępne również dla mniej zaawansowanych riderów, którzy nie muszą rozpoczynać swojej przygody z jazdą po Alpach od walki o życie na każdym zjeździe ;)

Zarazem, wszystkie te szlaki ciągle zachowują jednak charakter górskich ścieżek, po których jazda sprawia mnóstwo frajdy również tym bardziej zaawansowanym riderom (oni po prostu pojadą sobie szybciej). Inaczej mówiąc, szlaki są trochę poprawione, tak żeby miały więcej flow (i mówię wam, mają go naprawdę dużo!), ale nie są wykastrowane - nie są tak wygładzone i pozbawione jakichkolwiek przeszkód, jak typowe (nudne) flowtraile. Budowniczym tras udało się złapać idealny balans pomiędzy chęcią zapewnienia lepszego flow, a zachowaniem charakteru naturalnych górskich ścieżek. I za to właśnie tak Livigno pokochałem, i dlatego co roku z ogromną przyjemnością tam wracam.

Livigno, szlak PanoramicaSzlak Panoramica di Livigno

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w komfortowych, nowocześnie urządzonych apartamentach (w pełni wyposażonych mieszkaniach wakacyjnych z kuchnią i łazienką; pokoje 2-osobowe, z osobnymi łóżkami - Residence Livigno oraz Suite House Livigno), bez wyżywienia. Koszt wynajęcia apartamentów nie jest ujęty w cenie wyjazdu - zakwaterowanie jest płatne dodatkowo (wg. kosztów rzeczywistych, do podziału pomiędzy uczestników - ok. 250-300 euro /os.).

Wyżywienie

Wyżywienie - we własnym zakresie. W apartamentach będziemy mieć do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, tak więc można zarówno stołować się w pobliskich restauracjach i pizzeriach, jak też gotować samodzielnie. Zazwyczaj śniadania jemy w apartamencie, a na kolacje wychodzimy do różnych knajp, na miasto.

Dojazd

Dojazd we własnym zakresie. Każdemu z uczestników przekażę kontakty do pozostałych osób, tak abyście mieli możliwość umówienia się na wspólny dojazd. W praktyce wygląda to więc tak, że uczestnicy dojeżdżają własnymi samochodami, przy czym zwykle nikt nie jedzie sam (chyba że tak woli) - zazwyczaj uczestnicy umawiają się między sobą na wspólny dojazd, a ja pomagam to wszystko skoordynować. W ubiegłych latach funkcjonowało to zupełnie dobrze i nikt nie miał problemu z dojazdem.

Program wyjazdu

Wyjazd trwa od soboty do soboty - tzn. 7 noclegów (zakwaterowanie od soboty wieczorem do następnej soboty rano), oraz 6 dni jazdy (od niedzieli do piątku włącznie).

W ciągu tygodniowego pobytu będziemy eksplorować bliższe i dalsze okolice bazy wypadowej zlokalizowanej w Livigno, objeżdżając najpiękniejsze i najciekawsze szlaki i trasy, których tam nie brakuje, bo cały region Alta Rezia to bezsprzecznie jedna z najlepszych alpejskich miejscówek na rower. Program wyjazdu obejmuje 6 całodziennych wycieczek po szlakach całego regionu - nie będziemy się ograniczać tylko do samego Livigno, lecz spenetrujemy również nieco dalsze okolice (np. Bormio, Santa Caterina Valfurva, St. Moritz) korzystając w razie potrzeby z samochodów.

Region Alta Rezia - Livigno, szlak Marmotta TrailLivigno, szlak Marmotta Trail

W Livigno są także 2 bikeparki, w których można poszaleć na trasach zjazdowych - po jednej stronie Carosello 3000 (z bardzo fajnymi trasami typu superflow), a po drugiej stronie Bike Park Mottolino (duży bikepark z kilkunastoma zróżnicowanymi trasami, głównie o charakterze DH i enduro). Zależnie od chęci i zainteresowania uczestników, jeden dzień możemy pojeździć na wyciągach, po flowtrailach na Carosello 3000 .

Livigno - flowtraile w bikeparku Carosello 3000Livigno - flowtraile w bikeparku Carosello 3000

Koszty

Koszt udziału w wyjeździe (wpisowe) to 1500 zł - w tej cenie zawarty jest 6-dniowy program rowerowy z opieką przewodnika.

Dodatkowe, nie ujęte w tej cenie koszty to:
- zakwaterowanie w apartamentach, w pokojach 2 os. - 250-300 euro
- oraz dojazd i wyżywienie (we własnym zakresie)

Zgłoszenia

Chęć i zamiar udziału w wyjeździe można zgłosić mailem, na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , albo telefonicznie: 500 575 311.

Po otrzymaniu zgłoszenia zarezerwuję dla Ciebie miejsce i poproszę o wpłatę (w ciągu 3 dni) zaliczki w wysokości 900 zł. Pozostałą część kwoty należy wpłacić na miesiąc przed wyjazdem.

Grupa będzie się składać z min. 5, max. 11 uczestników (+ przewodniczka: Basia Matczak)

 

Pytania?

Jeśli coś jeszcze jest niejasne, albo o coś jeszcze chciałbyś dopytać, to dzwoń (500 575 311) albo pisz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

A tak było na poprzednich wyjazdach:

(c) Agata Beszczyńska

(c) Jacek Pędzich