Strona główna Dolomity Val Gardena
Dolomity Val Gardena - obóz stacjonarny

20-27 lipca 2024  |  Dolomity Val Gardena

obóz stacjonarny, 6 dni jazdy

Tygodniowy wyjazd stacjonarny ze stałą bazą wypadową w miejscowości Selva (Wolkenstein), w dolinie Val Gardena, w samym sercu najpiękniejszych gór świata - Dolomitów (we Włoszech), z trasami o charakterze endurodla średnio zaawansowanych. W programie 6 całodziennych wycieczek (ze wspomaganiem kolejkami linowymi) po najlepszych i najciekawszych szlakach i ścieżkach nie tylko w dolinie Val Gardena, ale również w całym rejonie Sellaronda, czyli dolinach Val di Fassa, Alta Badia, Arabba, a także na płaskowyżu Alpe di Siusi.

Na ten wyjazd zapraszamy w pierwszej kolejności osoby, które już były z nami w Livigno.

Dolomity, Val Gardena, trasa Sellaronda w wersji MTB

Poziom trudności i charakter tras

Poziom trudności
kondycja: Kondycja: 3 (średnio trudna) (średnio trudna)  trasy pomiędzy 30 a 60 km dziennie, z sumą podjazdów pomiędzy 500 a 1200 m na dzień
technika jazdy: Poziom trudności zjazdów: trasy niebieskie (średnio trudne) oraz czerwone (trudne) / Poziom trudności zjazdów: trasy niebieskie (średnio trudne) oraz czerwone (trudne) (poziom 2+) Poziom trudności zjazdów: Poziom trudności zjazdów: trasy niebieskie (średnio trudne) oraz czerwone (trudne) / Poziom trudności zjazdów: trasy niebieskie (średnio trudne) oraz czerwone (trudne) trasy niebieskie (średnio trudne) oraz czerwone (trudne)


Trasy, po których będziemy jeździć mają charakter enduro, prowadzą w przeważającej części w terenie - częściowo po przygotowanych trasach rowerowych (tzw. singlach, flowtrailach), szutrówkach i leśnych duktach, a częściowo również po naturalnych ścieżkach i szlakach górskich - szlakach pieszych, z wymagającymi technicznie elementami, takimi jak korzenie, kamienie, skały, uskoki, wymycia, ciasne zakręty/nawroty, oraz wszelkimi innymi przeszkodami, jakie można napotkać na szlakach w górskim i wysokogórskim terenie, o trudności odpowiadającej czerwonym trasom enduro.

Wyjazd jest adresowany do osób średnio-zaawansowanych (lub zaawansowanych), jeżdżących w stylu enduro, czujących się swobodnie na zjazdach w trudniejszym terenie. Ze względu na charakter terenu i tras, po których będziemy jeździć (górskie ścieżki i szlaki), wyjazd nie nadaje się dla osób początkujących, ani takich, które nie czują się komfortowo na zjazdach prowadzących w trudniejszym technicznie terenie, poza przygotowanymi trasami rowerowymi.

W Dolomitach, przy kolejkach linowych, jest porobionych sporo łatwych flowtraili - i będziemy z nich intensywnie korzystali, natomiast oczywiście nie chcemy się do nich ograniczać, więc będzie też wiele odcinków o charakterze typowo enduro, po szlakach pieszych. W Dolomitach, te szlaki są generalnie trudniejsze technicznie, bardziej wymagające niż np. w Livigno i okolicach - bardziej strome i nie takie wygładzone, więc ogólny poziom trudności jest nieco wyższy niż w Livigno. Dlatego też, na pierwszy kontakt z jazdą po Alpach, polecam właśnie Livigno.

Dolomity, na zjeździe z masywem Sassolungo w tleDolomity, na zjeździe z masywem Sassolungo w tle

O Dolomitach i dolinie Val Gardena

O Dolomitach (które są pasmem górskim we Włoszech, w obrębie Alp), nie bez powodu mówi się, że są najpiękniejszymi górami świata. Strzeliste turnie, wyrastające wprost z ukwieconych łąk, poszarpane granie, pionowe skalne ściany i baszty - to wszystko sprawia, że Dolomity są górami bardzo charakterystycznymi i niezwykle pięknymi. Z tego powodu, wpisane zostały nawet na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Val Gardena to dolina leżąca w samym sercu Dolomitów, jedna z głównych i o największym znaczeniu turystycznym. Jest to również wiodący ośrodek narciarski. Otaczające dolinę masywy Sella, Sassolungo, Geisler, Puez i Schlern można określić jako najbardziej urozmaicone, najbardziej malownicze z całych Dolomitów.

Val Gardena (jak również sąsiadujące doliny - w praktyce niemal całe Dolomity) opleciona jest siecią kolejek linowych i wyciągów krzesełkowych, którymi w lecie można przewozić również rowery. Pozwalają one swobodnie przemieszczać się przez przełęcze, z doliny do doliny, co w znakomity sposób zwiększa obszar działania i umożliwia rozległe, całodzienne eksploracje, bez konieczności mozolnego podjeżdżania wielu tysięcy metrów przewyższenia. Dzięki temu, stacjonując w dolinie Val Gardena, będziemy mieli dostęp również do szlaków i tras w całym rejonie wokół masywu Selli, czyli również w dolinach Val di Fassa, Alta Badia, Arabba, oraz na płaskowyżu Alpe di Siusi.

Przy wyciągach i kolejkach linowych, wybudowanych i wytyczonych zostało wiele dedykowanych tras rowerowych - zarówno sztucznych, tzw. flowtraili, jak i trudniejszych, o charakterze naturalnym, tras enduro. Przy wykorzystaniu wyciągów i kolejek linowych, pozwalają one tworzyć trasy przez wiele przełęczy i dolin - sztandarowa, najbardziej znana, to słynna Sellaronda, czyli trasa przez 4 przełęcze i 4 doliny, wokół masywu górskiego Sella. Pętlę Sellaronda można przejechać w obu kierunkach: zarówno zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (pomarańczowa), jak i w przeciwnym kierunku (zielona) - są to 2 całkowicie różne trasy i oczywiście przejedziemy je obie :)

Sellaronda w wersji MTBSellaronda w wersji MTB

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w komfortowych, nowocześnie urządzonych apartamentach (w pełni wyposażonych mieszkaniach wakacyjnych z kuchnią i łazienką; pokoje 2-osobowe, z osobnymi łóżkami - Chalet Miriam), bez wyżywienia. Koszt wynajęcia apartamentów nie jest ujęty w cenie wyjazdu - zakwaterowanie jest płatne dodatkowo (wg. kosztów rzeczywistych, do podziału pomiędzy uczestników - ok. 380-400 euro /os.).

Wyżywienie

Wyżywienie - we własnym zakresie. W apartamentach będziemy mieć do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, tak więc można zarówno stołować się w pobliskich restauracjach i pizzeriach, jak też gotować samodzielnie. Zazwyczaj śniadania jemy w apartamencie, a na kolacje wychodzimy do różnych knajp, na miasto.

Dojazd

Dojazd we własnym zakresie. Każdemu z uczestników przekażę kontakty do pozostałych osób, tak abyście mieli możliwość umówienia się na wspólny dojazd. W praktyce wygląda to więc tak, że uczestnicy dojeżdżają własnymi samochodami, przy czym zwykle nikt nie jedzie sam (chyba że tak woli) - zazwyczaj uczestnicy umawiają się między sobą na wspólny dojazd, a ja pomagam to wszystko skoordynować. W ubiegłych latach funkcjonowało to zupełnie dobrze i nikt nie miał problemu z dojazdem.

Program wyjazdu

Wyjazd trwa od soboty do soboty - tzn. 7 noclegów (zakwaterowanie od soboty wieczorem do następnej soboty rano), oraz 6 dni jazdy (od niedzieli do piątku włącznie).

Sellaronda MTB TourNaszą bazą wypadową do eksplorowania Dolomitów będzie dolina Val Gardena, mająca bezpośrednie połączenie z Sellarondą. Kupimy sobie wszyscy karnety Dolomiti SuperSummer, z którymi przez cały tydzień będziemy mogli korzystać ze wszystkich kolejek linowych nie tylko w naszej dolinie, lecz w całych Dolomitach. Celem tego nie jest jednak to, żeby się jak najwięcej nazjeżdżać, lecz to, by maksymalnie poszerzyć sobie obszar działania, dzięki temu, że będziemy mogli się łatwiej i szybciej przemieszczać z doliny do doliny. W związku z tym, obszarem naszych eksploracji będzie nie tylko nasza dolina Val Gardena, lecz również sąsiadujące (i przynależące do Sellarondy) doliny Val di Fassa, Alta Badia oraz Arabba, a także płaskowyż Alpe di Siusi. Oczywiście nie zabraknie też samej trasy Sellaronda (czyli wspomaganej wyciągami pętli przez 4 wymienione wcześniej doliny, wokół masywu Sella). Sellarondę zrobimy nawet 2 razy, bo w obu kierunkach.

Pomimo wykorzystania wyciągów, podjeżdżania też trochę będzie - o to nie musicie się martwić ;)

Sellaronda w wersji MTBSellaronda w wersji MTB

Koszty

Koszt udziału w wyjeździe (wpisowe) to 1600 zł - w tej cenie zawarty jest 6-dniowy program rowerowy z opieką przewodnika.

Dodatkowe, nie ujęte w tej cenie koszty to:
- zakwaterowanie w apartamentach, w pokojach 2 os. - 380-400 euro
- karnet na kolejki linowe - 160 euro
- oraz dojazd i wyżywienie (we własnym zakresie)

Zgłoszenia

Chęć i zamiar udziału w wyjeździe można zgłosić mailem, na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , albo telefonicznie: 500 575 311.

Po otrzymaniu zgłoszenia zarezerwuję dla Ciebie miejsce i poproszę o wpłatę (w ciągu 3 dni) zaliczki w wysokości 1000 zł. Pozostałą część kwoty należy wpłacić na miesiąc przed wyjazdem.

Grupa będzie się składać z min. 4, max. 10 uczestników (+2 przewodników: Tomasz Pawłusiewicz i Basia Matczak)

 

Pytania?

Jeśli coś jeszcze jest niejasne, albo o coś jeszcze chciałbyś dopytać, to dzwoń (500 575 311) albo pisz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.