Strona główna Best of the Alps: Santa Caterina
Best of the Alps: Santa Caterina

25 lipca - 1 sierpnia 2020  ::  Santa Caterina

obóz stacjonarny "Best of the Alps", wysokogórskie enduro, 6 dni jazdy

  • wyjazd odwołany

Tygodniowy wyjazd stacjonarny w Alpy ze stałą bazą wypadową w Santa Caterina di Valfurva, w Alpach Retyckich we Włoszech. W programie 6 całodziennych wycieczek z wysokogórskimi trasami o charakterze enduro, w wymagającym, trudnym technicznie terenie, po szlakach i ścieżkach wokoł Santa Caterina. Na podjazdach, tam gdzie to możliwe, wspomożemy się kolejkami linowymi, jednak nie będziemy się do nich ograniczać - w dużej mierze podjeżdżać będziemy również o własnych siłach.

"Best of the Alps" - co to takiego?

Przez te wszystkie lata od kiedy przemierzam Alpy na rowerze, podczas wypraw, wielokrotnie, w wielu różnych miejscach, nachodziła mnie myśl, że fajnie byłoby zatrzymać się tutaj na dłużej (a nie tylko przejazdem), poeksplorować tutejsze szlaki dokładniej. "Best of the Alps" to cykl wyjazdów stacjonarnych do takich właśnie miejsc - najlepszych rowerowych miejscówek w Alpach, do których sam zawsze chciałem pojechać i zostać tam przez cały tydzień, by objeździć je we wszystkich kierunkach i ze wszystkich stron.

Zaczynamy od Santa Caterina, a w kolejce, na następne lata, czeka już kilka (albo nawet kilkanaście) innych miejscówek we Włoszech, Austrii i Szwajcarii.

Santa Caterina di Valfurva to mała miejscowość w Alpach Retyckich we Włoszech. Niedaleko stąd do Bormio, na przełęcz Stelvio czy do Livigno, a na horyzoncie wzrok przyciągają piękne, majestatyczne, połyskujące bielą ośnieżonych szczytów, wysokie 3-tysięczniki: Ortler, Cevedale, Gran Zebru i wiele innych. W tej bajecznej, wysokogórskiej scenerii skrywa się też bogactwo ścieżek i szlaków, na widok których zaświecą się oczy fanów rowerowego enduro - tutaj zjazdy niejednokrotnie zaczynają się na poziomie bliskim 3000 m n.p.m., a w przypadku dwóch tras - Bormio 3000 oraz Passo Zebru, nawet tą magiczną granicę przekraczają.

Wysokogórska sceneria wokół Santa CaterinaWysokogórska sceneria wokół Santa Caterina

Pomimo bliskości Livigno, szlaki w okolicach Santa Caterina mają wyraźnie inny charakter, niż te wokół Livigno. Cała okolica jest bardziej wysokogórska i takie też są szlaki - dużo bardziej surowe, skaliste, wymagające technicznie i zdecydowanie nie takie gładkie, jak te w Livigno. Miłośnicy flowtraili nie mają tu czego szukać, za to fani prawdziwego, wysokogórskiego enduro, poczują się jak w raju.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w kilkuosobowych apartamentach (komfortowych, w pełni wyposażonych mieszkaniach wakacyjnych z kuchnią i łazienką), bez wyżywienia.

Wyjazd trwa od soboty do soboty - tzn. 7 noclegów w apartamentach (zakwaterowanie od soboty wieczorem do następnej soboty rano), oraz 6 dni jazdy (od niedzieli do piątku włącznie).

Wyżywienie

Wyżywienie - we własnym zakresie. W apartamentach będziemy mieć do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, tak więc można będzie zarówno stołować się w pobliskich restauracjach i pizzeriach, jak też przygotowywać posiłki samodzielnie.

W kilkuosobowej grupie (wśród osób zainteresowanych samodzielnym gotowaniem) można się umówić, że każdego dnia kto inny będzie miał 'dyżur w kuchni' i przygotuje obiad dla pozostałych - w ten sposób trochę roboty ma się tylko raz, a w pozostałe dni przychodzi się na gotowe. Patent jest sprawdzony, jeśli jest zgrana grupa, to działa to bardzo dobrze. Oczywiście, jeśli ktoś preferuje wariant bardziej komfortowy i woli stołować się w pobliskich restauracjach czy pizzeriach, to nie ma przeciwwskazań.

Dojazd

Dojazd we własnym zakresie. Każdemu z uczestników przekażę kontakty do pozostałych osób, tak aby była możliwość umówienia się na wspólny dojazd. W praktyce wygląda to więc tak, że uczestnicy dojeżdżają własnymi samochodami, przy czym zwykle nikt nie jedzie sam (chyba że tak woli) - zazwyczaj uczestnicy umawiają się między sobą na wspólny dojazd, a ja pomagam to wszystko skoordynować. W ubiegłych latach funkcjonowało to zupełnie dobrze i nikt nie miał problemu z dojazdem.

Program wyjazdu

W ciągu tygodniowego pobytu będziemy eksplorować bliższe i dalsze okolice bazy wypadowej zlokalizowanej w Santa Caterina di Valfurva. Program rowerowy obejmuje 6 całodziennych wycieczek z wysokogórskimi trasami o charakterze enduro, w wymagającym, trudnym technicznie terenie, częściowo ze wspomaganiem kolejkami linowymi, a częściowo z podjeżdżaniem o własnych siłach.

Początek zjazdu 'Bormio 3000'Początek zjazdu 'Bormio 3000'

Panoramico Pizzini, Passo Zebru, Bormio 3000, Ponti Tibetani, Sunny Valley Dynamite Trails, La Romantica... - wokół Santa Caterina świetnych tras do objechania jest na tyle dużo, że starczyłoby ich na więcej niż tylko tygodniowy pobyt - będziemy mieli w czym wybierać.

W okolicy są też 2 kolejki linowe, które tam gdzie to możliwe, wykorzystamy do tego, by ułatwić sobie zdobywanie wysokości. Tym niemniej, kolejki linowe będą pełniły dla nas jedynie funkcję pomocniczą, bo nie będziemy się ograniczali do jazdy wyłączenie tam, gdzie można dać się wygodnie wywieźć do góry, w związku z czym w dużej mierze będziemy podjeżdżać o własnych siłach. I tak np. na Cima Bianca (3023 m n.p.m.), czyli inaczej Bormio 3000, wyjedziemy kolejką linową, natomiast Passo Zebru (3005 m n.p.m.) zdobywać będziemy o własnych siłach, podjeżdżając (a potem podchodząc) z Santa Caterina.

Passo Zebru (3005 m n.p.m.) zdobyte!Passo Zebru (3005 m n.p.m.) zdobyte!

Poziom trudności i charakter tras

Poziom trudności
kondycja: Kondycja: 3 (średnio trudna) (średnio trudna / trudna)  trasy pomiędzy 30 a 50 km dziennie, z sumą podjazdów pomiędzy 1000 a 1800 m na dzień
technika jazdy:  IMBA: Black Diamond (trudna) (trudna) Poziom trudności w skali IMBA: IMBA: Black Diamond (trudna) Black Diamond (trudna)
w skali STS (Singletrail-Skala): średnio: S2, maksymalnie: S2+/S3

Ze względu na charakter terenu i tras, po których będziemy jeździć, wyjazd jest adresowany do osób zaawansowanych, albo przynajmniej średnio-zaawansowanych, które jeżdżą w stylu określanym jako 'enduro' i mają już doświadczenie w jeździe po górskich szlakach i ścieżkach (np. w Beskidach, Sudetach czy w Alpach, albo miejscówkach takich jak Enduro Trails w Bielsku Białej, Trasy Enduro Srebrna Góra, czy też Rychlebskie Ścieżki, przy czym nie mam na myśli tras typu flow, jak Twister, Rockandrolla czy Superflow, lecz bardziej przypominające naturalne, górskie ścieżki trasy czerwone i czarne).

Szlaki wokoł Santa Caterina są generalnie dość wymagające. Średni poziom trudności tras, którymi będziemy jeździć to:
- w skali IMBAIMBA Black Diamond Black Diamond (Difficult),
- a stosowanej w krajach niemieckojęzycznych skali Singletrail-Skala (STS): S2

Poszczególne odcinki mogą być trudniejsze - w skali IMBA: IMBA Double Black Diamond, a w skali STS: S2+, a nawet S3. Będą też odcinki łatwiejsze - IMBA: IMBA Blue Square, STS: S1 i S1+. Tym niemniej, aby sprawnie się poruszać i mieć przyjemność z jazdy, wymagane (i zarazem wystarczające) jest, by każdy z uczestników miał dobrze opanowane i czuł się swobodnie na szlakach o trudności IMBA Black Diamond / S2.

Jeśli nie masz pewności czy dasz sobie radę i czy tamtejsze trasy będą dla Ciebie odpowiednie, to zadzwoń lub napisz do mnie (tel. 500 575 311, e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) - postaram się doradzić.

Na zjeździe z Passo ZebruNa zjeździe z Passo Zebru

Koszty

Cena wyjazdu wynosi 1800 zł

W cenie zawarte jest zakwaterowanie w apartamentach, oraz cały tygodniowy program rowerowy z opieką przewodnika.

Z dodatkowych, nie ujętych w cenie kosztów, dochodzą jeszcze tylko dojazd i jedzenie.

Zgłoszenia

Chęć i zamiar udziału w wyjeździe można zgłosić mailem, na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , albo telefonicznie: 500 575 311.

Po otrzymaniu zgłoszenia zarezerwuję dla Ciebie miejsce i poproszę o wpłatę (w ciągu 7 dni) zadatku w wysokości 900 zł. Pozostałą część kwoty należy wpłacić na miesiąc przed wyjazdem.

Grupa będzie się składać z min. 3, max. 11 uczestników (+ przewodnik: Tomasz Pawłusiewicz)

 

Pytania?

Jeśli coś jeszcze jest niejasne, albo o coś jeszcze chciałbyś dopytać, to dzwoń (500 575 311) albo pisz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Santa Caterina - w dolinie Valle di GaviaSanta Caterina - w dolinie Valle di Gavia