Koszty

Ile więc taka wyprawa kosztuje? Z moich doświadczeń wynika, że przy zachowaniu pewnej dyscypliny w kwestii wydatków, spokojnie można się z nimi zmieścić w kwocie 60 euro na osobę na każdy dzień wyprawy. Obejmuje to wszystkie niezbędne wydatki, tzn. zarówno koszty noclegu, jak i całodziennego wyżywienia, czy też okazjonalnego skorzystania z kolejki linowej. Do tego trzeba doliczyć jeszcze ok. 30-40 euro na powrót pociągiem do miejsca rozpoczęcia wyprawy, oraz wydatki związane z dojazdem z Polski w Alpy.

Łączny koszt całego przedsięwzięcia jest więc porównywalny z ceną tygodniowych wczasów w ciepłych krajach, za to wrażenia, przeżycia i wspomnienia z pewnością będziesz miał zupełnie inne :)

Aby zmieścić się z wydatkami w podanym przeze mnie przedziale, należy jednak spełnić dwa podstawowe warunki.


Po pierwsze, nie jedź w szczycie sezonu urlopowego, który przypada w sierpniu. We Włoszech, szczególnie w okolicach święta Ferragosto (15 sierpnia), zarówno w miejscowościach turystycznych, jak i w schroniskach, można się spodziewać istnego oblężenia, przez co szanse na znalezienie niedrogiego noclegu spadają niemal do zera.

Po drugie, jeśli zależy Ci na ograniczeniu kosztów wyprawy, to musisz się dobrze przygotować. Poszperaj w internecie i jeszcze przed wyjazdem przygotuj sobie listę wybranych, odpowiadających Ci cenowo noclegów wraz z adresami i numerami telefonów (weź pod uwagę, że gdy zatrzymujesz się tylko na jedną noc, rzeczywista cena może być jednak nieco wyższa od tej podanej w cenniku).

Zanotuj po kilka lub kilkanaście adresów i telefonów na każdą z miejscowości. Najlepiej właśnie na każdą, a nie tylko te, w których zaplanowałeś zakończenie poszczególnych etapów, bo jeśli przydarzy się coś nieoczekiwanego (np. awaria albo załamanie pogody), to być może będziesz musiał zmodyfikować plan i nocować gdzie indziej niż pierwotnie zakładałeś. Warto też mieć listę numerów telefonów wszystkich schronisk górskich na trasie wyprawy.