Strona główna La Palma 2018
La Palma 2018

La Palma, 13-20 marca 2018

Termin wyjazdu: 13-20 marca 2018

  • wolnych miejsc: brak

Wylot z Berlina 13 marca 2018 (wtorek), powrót 20 marca 2018 (wtorek).

W programie 6 dni jazdy w stylu enduro w zachwycającej scenerii najpiękniejszej i najbardziej zróżnicowanej ze wszystkich Wysp Kanaryjskich.
Na podjazdach będziemy się wspomagać busem, by móc skupić się na zjeżdżaniu i zaliczyć epickie zjazdy o trudnym do wyobrażenia przewyższeniu 2400 metrów! - spod szczytu Roque de los Muchachos (2426m npm) na plażę nad oceanem, i to niemal w całości po skalistych, wąskich, technicznych singletrackach. Czy znacie jakieś inne zjazdy o bardziej epickich parametrach? Bo ja nie.

Poziom trudności
kondycja: Kondycja: 2 (łatwa) (łatwa) trasy o długości od 20 do 50 km dziennie, na podjazdach będziemy się wspomagać busem, tym niemniej każdego dnia suma podjazdów do pokonania rowerem wyniesie pomiędzy 200 a 500 m w pionie
trasy w przeważającej części zjazdowe, orientacyjne proporcje (w ujęciu czasowym) to: 80% zjazdy / 20% trawersowanie i podjazdy
technika jazdy:  IMBA Double Black Diamond (bardzo trudna) (bardzo trudna) Poziom trudności wg IMBA Trail Difficulty Rating System: IMBA Double Black Diamond Double Black Diamond (Extremely Difficult)
w skali STS (Singletrail-Skala): średnio: S2 / S2+, maksymalnie: S3

Zakwaterowanie

Naszą bazą wypadową na La Palmie, skąd będziemy eksplorować okolicę, będzie leżąca w zachodniej części wyspy miejscowość Tazacorte.

Zakwaterowanie w apartamentach (tzn. w pełni wyposażonych mieszkaniach wakacyjnych z kuchnią i łazienką), bez wyżywienia.

Wyżywienie

Wyżywienie - we własnym zakresie. W apartamentach będziemy mieć do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, tak więc można będzie zarówno stołować się w pobliskich restauracjach, jak też przygotowywać posiłki samodzielnie.

Program wyjazdu

Program wyjazdu obejmuje 6 pełnych dni pobytu na La Palmie (nie licząc dni przylotu i powrotu) - zależnie od pogody, chęci i sił uczestników, będzie to 6 całodziennych lub obejmujących tylko część dnia wycieczek. Trasy, pod względem techniki jazdy, w przeważającej części o wysokim (lub nawet bardzo wysokim) poziomie trudności, w mocno skalistym terenie, natomiast kondycyjnie niezbyt trudne - dystanse pomiędzy 20 a 50 km dziennie, z sumą podjazdów od 200 do 500 m.

Ze względu na specyfikę i bardzo górzysty charakter wyspy, przy jej eksplorowaniu, tam gdzie to możliwe, na podjazdach będziemy się wspomagać busem, żeby szybciej i łatwiej dostać się w wyższe partie gór. Jako że powierzchnia wyspy jest stosunkowo nieduża, a najwyższy szczyt - Roque de los Muchachos osiąga wysokość aż 2426m npm, La Palma zalicza się do najwyższych wysp świata. Dzięki wykorzystaniu do podjazdów busa, będziemy mogli zmaksymalizować przyjemność i frajdę ze zjeżdżania i zaliczyć zjazdy o trudnym do wyobrażenia przewyższeniu (a może raczej "przeniższeniu"?) 2400 metrów - spod szczytu Roque de los Muchachos, aż na plażę nad oceanem.

Charakter tras

Szlaki na La Palmie są w przeważającej części bardzo skaliste, kamieniste i wymagające technicznie. Trasy, którymi będziemy jeździć, można określić jako typowe enduro / all-mountain. Wyjazd jest więc adresowany do osób zaawansowanych w jeździe MTB i dobrze się czujących na trudnych technicznie zjazdach o poziomie trudności od S2 do S3 włącznie, prowadzących w stromym, skalistym terenie.

Rowery

Rowery zabierzemy własne - koszt transportu roweru w samolocie wynosi 98 euro (łącznie, w obie strony).

Jest również możliwość wypożyczenia dobrego roweru enduro na miejscu, np. Giant Reign 1.5 LTD - wypożyczenie na 6 dni kosztuje 225 euro.

Koszty

Koszt udziału w wyjeździe to 1600 zł - w tej cenie zawarte jest zakwaterowanie w apartamentach (7 noclegów) oraz 6-dniowy program rowerowy z opieką przewodnika.

Dodatkowe, nie ujęte w tej cenie koszty to:
- przelot (obowiązuje zasada "im wcześniej, tym taniej", aktualna (24.11.2017) cena biletów w obie strony wynosi 274 euro),
- transport roweru (98 euro łącznie, w obie strony) lub jego wypożyczenie (225 euro za 6 dni),
- wyżywienie (na La Palmie ceny w supermarketach i restauracjach są zbliżone lub nieco niższe niż w krajach zachodnioeuropejskich),
- oraz przejazdy busem (ok. 120-150 euro).

Zgłoszenia

Chęć i zamiar udziału w wyjeździe można zgłosić mailem, na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , albo telefonicznie: 500 575 311.

Po otrzymaniu zgłoszenia zarezerwuję dla Ciebie miejsce i poproszę o wpłatę (w ciągu 7 dni) połowy należności za wyjazd. Drugą połowę kwoty należy wpłacić w terminie do 31 stycznia 2018.

Grupa będzie się składać z min. 5, max. 11 uczestników (+ przewodnik/organizator - Tomasz Pawłusiewicz)

 

...i jeszcze parę słów o La Palmie

La Palma jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, należącą do archipelagu Wysp Kanaryjskich. La Palma jest jedną z mniejszych spośród 7 wysp tego archipelagu - jest 3x mniejsza od Teneryfy i ponad 2x mniejsza od Gran Canarii, za to jej najwyższy szczyt - Roque de los Muchachos wznosi się na wysokość aż 2426m npm, dzięki czemu jest najwyżej położonym punktem na wszystkich spośród Wysp Kanaryskich, z którego można zjechać na rowerze. Ze względu na to, że powierzchnia wyspy jest stosunkowo niewielka, a góry osiągają tak duże wysokości, La Palmę, można uznać za jedną z najbardziej górzystych wysp świata.

Istotną kwestią odróżniającą La Palmę od Teneryfy czy Gran Canarii, jest to, że na La Palmie nie ma turystyki masowej. Nie ma tam wielkich hoteli, nie lata tam Ryanair, ani nie znajdziecie tej wyspy w ofercie biur podróży. Są za to przekraczające 2400 m npm wysokości wulkaniczne szczyty, jest olbrzymi krater o średnicy 9 km i głębokości ponad 1500 metrów, są stożki wulkanów, pola popiołów wulkanicznych, jęzory zastygłej, skamieniałej lawy i jest też bogata, bujna i niezwykle zróżnicowana roślinność. Miejscowości i zabudowa zachowały tradycyjny, kanaryjski styl i lokalny koloryt.

La Palma dzięki swojej bujnej, całorocznej wegetacji jest znana jako "isla verde" ("zielona wyspa") i "la isla bonita" ("piękna wyspa"). To co wyróżnia La Palmę, to niesamowite zróżnicowanie krajobrazów i szaty roślinnej na bardzo niewielkiej powierzchni. Gęsta i bujna roślinność wilgotnej północnej i wschodniej części wyspy jest zupełnie inna niż suchej części południowej i zachodniej. Na to nakłada się jeszcze zróżnicowanie pionowe - czyli piętra roślinności. Wszystko to razem sprawia, że możemy jednego dnia przejechać przez kilka stref klimatycznych, podziwiając zmieniające się i kontrastujące ze sobą krajobrazy. Począwszy od skamieniałej lawy i otwartych terenów wysokogórskich, poprzez lasy sosnowe, gęste, przypominające dżunglę lasy wawrzynolistne, suchą roślinność typu śródziemnomorskiego, aż po księżycowe, niemal zupełnie pozbawione roślinności krajobrazy wulkaniczne. Wszystko to razem sprawia, że La Palma jest według mnie najciekawszą i najpiękniejszą ze wszystkich Wysp Kanaryjskich i - krótko mówiąc - najlepszym miejscem, w którym kiedykolwiek jeździłem.

Klimat La Palmy, podobnie jak pozostałych Wysp Kanaryjskich, jest określany mianem "wiecznej wiosny" - z umiarkowanymi temperaturami (przez cały rok), dużą ilością dni słonecznych oraz rzadkimi i nieregularnymi opadami. Niezależnie od pory roku mamy tu niemalże gwarancję dobrej pogody. W marcu temperatury na wybrzeżu, w ciągu dnia oscylują wokół przyjemnych 20-25 stopni (wyżej, w górach jest oczywiście odpowiednio chłodniej), a woda w oceanie ma ok. 18 stopni.

Zobaczcie sami - zdjęcia z pierwszego, rozpoznawczego wyjazdu w kwietniu 2016:

La Palma, kwiecień 2016 - fotorelacja