Strona główna Jezioro Garda - wyjazd stacjonarny
Jezioro Garda 2018 - wyjazd stacjonarny

O tym, że okolice jeziora Garda we Włoszech są świetnym miejscem do jazdy na rowerze, wiadomo nie od dziś. Kto tam był, zapewne to potwierdzi, kto jeszcze nie był, ten z pewnością przynajmniej o Lago di Garda słyszał, bo szlaki i miejsca takie jak Tremalzo, Monte Baldo, Monte Altissimo czy Via del Ponale zdążyły już obrosnąć w legendy...

Również dla mnie Garda jest miejscem szczególnym, w jakiś magiczny sposób przyciągającym. Otoczone wysokimi górami jezioro, bajeczne widoki oraz wspaniałe, choć w przeważającej części trudne, wymagające technicznie trasy, w połączeniu ze śródziemnomorskim klimatem i atmosferą włoskiego dolce vita, tworzą niezwykłą mieszankę, która sprawia, że choć znam w Alpach wiele innych miejscówek rowerowych, to nad Gardę zawsze chętnie powracam.

Tygodniowy wyjazd stacjonarny (obóz) ze stałą bazą wypadową w okolicach miejscowości Riva del Garda, Torbole i Arco przy północnych krańcach jeziora Garda, będzie okazją do tego, by wspólnie pojeździć po najciekawszych szlakach tego regionu, podjeżdżając częściowo klasycznie, o własnych siłach, a częściowo wspomagając się shuttle-busem.

Ze względu na charakter terenu, który dominuje w najciekawszej z naszego punktu widzenia, północnej części jeziora Garda, gdzie wiele, albo nawet większość szlaków jest stromych, z dużą ilością luźnych kamieni i okruchów skał, wyjazd jest adresowany do osób zaawansowanych, z dobrą techniką, lubiących i szukających tego typu wyzwań na zjazdach.

Połowa września to idealny okres na wyjazd nad Gardę - nie ma już takich tłumów jak w szczycie sezonu, a przy tym mamy duże szanse na optymalną pogodę do jazdy - we wrześniu nad Gardą nadal jest przyjemnie ciepło, ale już bez takich upałów jak w środku lata (które bardzo skutecznie potrafią zniechęcić do jazdy na rowerze).

Termin: 15 - 22 września 2018

  • wolnych miejsc: 7

Wyjazd trwa od soboty do soboty - tzn. 7 noclegów w apartamentach (zakwaterowanie od soboty wieczorem do następnej soboty rano), oraz 6 dni jazdy (od niedzieli do piątku włącznie).

Ścieżka z Monte Baldo, nad Jeziorem GardaŚcieżka z Monte Baldo, nad Jeziorem Garda

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w kilkuosobowych apartamentach (komfortowych, w pełni wyposażonych mieszkaniach wakacyjnych z kuchnią i łazienką), bez wyżywienia.

Wyżywienie

Wyżywienie - we własnym zakresie. W apartamentach będziemy mieć do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, tak więc można będzie zarówno stołować się w pobliskich restauracjach i pizzeriach, jak też przygotowywać posiłki samodzielnie.

W kilkuosobowej grupie (wśród osób zainteresowanych samodzielnym gotowaniem) można się umówić, że każdego dnia kto inny będzie miał 'dyżur w kuchni' i przygotuje obiad dla pozostałych - w ten sposób trochę roboty ma się tylko raz, a w pozostałe dni przychodzi się na gotowe. Patent jest sprawdzony, jeśli jest zgrana grupa, to działa to bardzo dobrze. Oczywiście, jeśli ktoś preferuje wariant bardziej komfortowy i woli stołować się w pobliskich restauracjach czy pizzeriach, to nie ma przeciwwskazań.

 

Dojazd

Dojazd we własnym zakresie. Każdemu z uczestników przekażę kontakty do pozostałych osób, tak aby była możliwość umówienia się na wspólny dojazd. W praktyce wygląda to więc tak, że uczestnicy dojeżdżają własnymi samochodami, przy czym zwykle nikt nie jedzie sam (chyba że tak woli) - zazwyczaj uczestnicy umawiają się między sobą na wspólny dojazd, a ja pomagam to wszystko skoordynować. W ubiegłych latach funkcjonowało to zupełnie dobrze i nikt nie miał problemu z dojazdem.

Program wyjazdu

W ciągu tygodniowego pobytu będziemy eksplorować szlaki przy zdecydowanie najciekawszych pod względem jazdy MTB, północnych krańcach Jeziora Garda. Korzystając ze stałej bazy wypadowej, zlokalizowanej w miejscowości Riva del Garda, Torbole lub Arco, objeżdzimy wybrane, najpiękniejsze i najciekawsze szlaki i trasy w okolicy, podjeżdżając częściowo klasycznie, o własnych siłach, a częściowo wspomagając się shuttle-busem.

Poziom trudności i charakter tras

Poziom trudności
kondycja: Kondycja: 3 (średnio trudna) (średnio trudna)  trasy o długości od 30 do 60 km dziennie z sumą podjazdów od 1000 do 1800 m w pionie
w niektóre dni na podjazdach będziemy się wspomagać busem
technika jazdy:  IMBA Black Diamond (trudna) (trudna) Poziom trudności w skali IMBA: IMBA Black Diamond Black Diamond (Difficult)
w skali STS (Singletrail-Skala): średnio: S2, maksymalnie: S2+ / S3

Całodzienne (lub obejmujące co najmniej ok. 2/3 dnia) wycieczki - w ciągu tygodniowego pobytu, przez ok. 4 dni będziemy jeździć klasyczne wycieczki po górach, podjeżdżając o własnych siłach, natomiast w pozostałe 2 dni na podjazdach wspomożemy się shuttle-busem, by skupić się głównie na czerpaniu przyjemności ze zjazdów.

Trasy, po których będziemy jeździć mają charakter typowo MTB, a nawet enduro, tzn. prowadzą w terenie, w dużej części po wymagających technicznie, górskich ścieżkach i szlakach. Ze względu na charakter terenu, który dominuje w najciekawszej z naszego punktu widzenia, północnej części jeziora Garda, gdzie wiele, albo nawet większość szlaków jest stromych, z dużą ilością luźnych kamieni i okruchów skał, wyjazd jest adresowany do osób zaawansowanych, z dobrą techniką, lubiących i szukających tego typu wyzwań na zjazdach. Wyjazd nie nadaje się natomiast dla osób początkujących, ani takich, które czują się niekomfortowo na zjazdach prowadzących poza drogami szutrowymi, leśnymi czy asfaltowymi i nie są zainteresowane podnoszeniem swoich umiejętności jazdy w trudniejszym terenie.

Przygotowując trasy, tam gdzie to możliwe, będę się starał przygotować również opcjonalne modyfikacje, tzn. łatwiejsze technicznie albo krótsze, mniej wymagające kondycyjnie warianty trasy i w razie potrzeby na jakiś czas rozdzielimy się na 2 grupy. Oczywiście zawsze jest też możliwość zrobienia sobie zupełnie 'dnia odpoczynku', jeśli dla kogoś będzie tego wszystkiego już za dużo. Plan wyjazdu nie jest sztywny - będziemy go dostosowywać do możliwości i preferencji uczestników, a także warunków pogodowych.

Więcej rowerowych informacji o Gardzie znajdziesz na blogu u Mamby.

Koszty

Cena wyjazdu wynosi 1500 zł

W cenie zawarte jest zakwaterowanie w apartamentach, oraz cały tygodniowy program rowerowy z opieką przewodnika, tzn. wycieczki po najlepszych i najciekawszych szlakach w okolicy.

Z dodatkowych, nie ujętych w cenie kosztów, dochodzą jeszcze tylko dojazd i jedzenie oraz opłaty za przejazd shuttle-busem (w sumie ok. 40 euro).

 

Pytania?

Jeśli coś jeszcze jest niejasne, albo o coś jeszcze chciałbyś dopytać, to dzwoń (500 575 311) albo pisz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.