Strona główna
Czy tegoroczne wyprawy się odbędą?

TAK! A w każdym razie mam taką nadzieję - jeśli tylko granice zostaną otwarte i zniesiona zostanie obowiązkowa kwarantanna po powrocie, to wyprawy i wyjazdy się odbędą.

Od niedawna zaczęły się wreszcie pojawiać oficjalne informacje o terminach otwarcia granic poszczególnych krajów. Austria, Niemcy, Szwajcaria i Francja wzajemnie otworzą swoje granice i całkowicie zniosą kontrole od 15 czerwca. W odpowiedzi na to, Włochy ogłosiły, że otworzą swoje granice już od 3 czerwca - choć z naszego punktu widzenia na razie niczego to jeszcze nie przesądza, bo żebyśmy mogli wrócić, granicę z Włochami po swojej stronie muszą jeszcze otworzyć Austria i Szwajcaria. Tak czy inaczej, wydaje się, że zmierza to w dobrym kierunku.

[aktualizacja 20.05.2020]

Ze względu na niepewną sytuację, zmieniamy termin pierwszej, zaplanowanej pierwotnie na koniec czerwca, wyprawy Transalp Como Route 2.0 na 25-31 lipca 2020. Pozostałe wyprawy (oraz obozy stacjonarne w Livigno) odbędą się w zaplanowanych terminach.

Ponadto, na wypadek gdybyśmy nie mogli wjechać do Włoch (a dokładniej: wrócić z nich z powodu tego, że po swojej stronie granicy nie otworzą Austria lub Szwajcaria), przygotowuję "plan B". W takiej sytuacji pojedziemy zmienioną, alternatywną trasą prowadzącą przez Austrię, oraz częściowo przez Niemcy i Szwajcarię. Charakter wyprawy zostanie zachowany, tzn. wciąż będzie to wyprawa przez Alpy, po górskich szlakach i ścieżkach, z punktu A do punkt B - czyli nadal będzie to pełnoprawny Transalp, tyle że nie w poprzek, a bardziej wzdłuż Alp.

Oczywiście, pozostaje jeszcze kwestia zniesienia przez Polskę obowiązku 14-dniowej kwarantanny po powrocie z zagranicy - obowiązuje ona do odwołania i w tym momencie nie wiadomo kiedy zostanie zniesiona. Mam jednak nadzieję, że do czasu rozpoczęcia wypraw tak się stanie.

A co jeśli nie? No cóż, jeśli kwarantanna miałaby obowiązywać dłużej i obejmowała terminy zakończenia poszczególnych wypraw, to wtedy musielibyśmy je odwołać (przykładowo, jeśli kwarantanna nie zostałaby zniesiona przed 7 lipca, to odwołać musielibyśmy zaplanowany na 30 czerwca - 7 lipca Transalp Tuxerjoch Route, analogicznie w przypadku pozostałych wypraw i obozów stacjonarnych w Livigno). To jedyny ze scenariuszy dla którego nie ma "planu B". Mam jednak nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie - że kwarantanna zostanie zniesiona od połowy czerwca, ewentualnie z początkiem lipca.